EBRD, Türkiye’den Alternatifbank ile iş ortaklığına giriyor

EBRD, Türkiye’den Alternatifbank ile iş ortaklığına giriyor

By Olga Rosca
@olgarosca

EBRD partners with Turkey’s Alternatifbank

(l-r) Jean-Patrick Marquet, Director for EBRD operations in Turkey, Müge Öner, Acting CEO of Abank and Şakir Sömek, International Financial Institutions Executive Vice President at Abank, at the signing ceremony in Istanbul.

English

Dış ticaret için ABank’a 50 milyon Dolarlık finansman limiti sağlıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD),  “Dış Ticaret Destek Programı” kapsamında ABank’a 50 milyon ABD Doları tutarında bir finansman sağladı. Dış ticareti desteklemek amaçlı programa dâhil olan ABank, Türkiye’de bu imkândan yararlanan dördüncü banka oldu.

Bu program kapsamında, ABank dış ticaret işlemlerinin siyasi ve ticari ödeme risklerini teminat altına almak için uluslararası bankalar lehine garanti verme yetkisine sahip olurken EBRD’nin ticaret finansmanı konusunda ödüllü teknik iş birliği projelerinden de faydalanabilecek.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet, "Türkiye’deki yeni iş ortağımız olan ABank’a, Dış Ticaret Destek Programımız vasıtasıyla müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarının karşılanmasında destek olmayı ve bu alandaki faaliyetlerini güçlendirerek tüm ekonomiye yarar sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

ABank CEO’su Müge Öner ise şu açıklamayı paylaştı: ”Çok uluslu Finansal Kuruluşlar, ABank tarihinde her zaman çok önemli bir rol oynamıştır. Bu doğrultuda bu önemli programda EBRD ile ortaklık yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. EBRD ile odaklı bankacılık yaklaşımımız çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz bu iş ortaklığı, ABank olarak öncelik verdiğimiz iş alanlarından biri olan ticaret finansmanı konusundaki büyüme hedeflerimizi teyit etmektedir. Bu açıdan bakıldığında amacımız her zaman için, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak ve Türk reel sektörünü desteklemek yönünde olmuştur.”

1991 yılında kurulan ABank’ın çoğunluk hissesi, Katar’ın en büyük bankalarından biri olan The Commercial Bank (P.S.Q.C.)’a aittir. Toplam aktifleri, 2016’nın üçüncü çeyreği itibarıyla 14,1 milyar Türk Lirasına ulaşan ABank, Türkiye genelindeki 53 şubesiyle bankacılık hizmetleri vermektedir. ABank, operasyonel mükemmellik, hız, teknolojik altyapı ve uzman insan kaynakları yönünden müşterilerinin ilk tercih ettiği banka olma hedefiyle desteklediği odaklı bankacılık stratejisi sayesinde, Perakende, Kurumsal ve Ticari Bankacılık alanlarındaki ürünleri sayesinde müşterilerine en iyi ve gelişmiş çözümleri sunmayı hedeflemektedir.

Türkiye yatırımlarına 2009 yılında başlayan EBRD bugün, İstanbul, Ankara ve Gaziantep ofisleri ile hizmet vermektedir. Bugüne kadar altyapı, enerji, tarım ve tarım ticareti, sanayi ve finans alanlarındaki 200’den fazla projede, 8 milyar Euro’dan fazla yatırım gerçekleştirmiştir. Ayrıca bu girişimler için, diğer finansman kaynaklarından da yaklaşık 20 milyar Euro finansman desteği sağlamıştır. Bugün EBRD’nin Türkiye’deki yatırımlarının yaklaşık yüzde 98’i özel sektör alanındadır.

EBRD’nin 1999 yılında başlattığı Dış Ticaret Destek Programı, yine EBRD’nin yatırımlarının bulunduğu ülkelere yönelik ve ülkelerden yapılan ve bu ülkelerin birbirleri arasındaki dış ticareti destekleme amacına yöneliktir.  EBRD, bu program vasıtasıyla, uluslararası teyit bankalarına garantiler sağladığı gibi, yine yerel ihracatçılara, ithalatçılara ve distribütörlere kullandırılmak üzere, seçilen bankalara ve faktoring kuruluşlarına da kısa vadeli finansman imkânı sunar. Dış Ticaret Destek Programı çerçevesinde, EBRD’nin yatırım yaptığı ve kendilerine toplamda 1,5 milyar Euro’dan fazla kredi limiti sağladığı 27 ülkede, 100’den fazla banka ve dünya genelinde de 800’den fazla teyit bankası yer almaktadır.

 

Ayrıntılı bilgi için;

ABANK - Y. Ekrem Acar / Caretta İletişim

Tel: 0(216) 470 93 43

ekrema@carettailetisim.com

 

EBRD - Olga Rosca

Tel: +44 207 338 8163

roscao@ebrd.com