ЄБРР підтримує українського оператора передачі електроенергії з гарантією ЄС

By Vanora Bennett

Share this page:

Read in English

  • ЄБРР змінює призначення €50 млн з кредиту для українського оператора системи електропередачі на підтримку ліквідності
  • Європейський фонд сталого розвитку надає гарантію покриття перших втрат
  • Ця підтримка є частиною обсягу €1 млрд, який ЄБРР планує реалізувати в Україні цього року у співпраці з донорами і партнерами

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та українська влада домовилися про зміну призначення частини існуючого кредиту для національного оператора системи передачі електроенергії «Укренерго» з метою надання €50 млн для екстреної підтримки ліквідності. Це забезпечить стабільне електропостачання у країні, економіка якої зазнала суттєвого негативного впливу внаслідок вторгнення Росії, яке розпочалося у лютому.

Європейський фонд сталого розвитку (ЄФСР), що є фінансовим механізмом Плану зовнішніх інвестицій ЄС, який передбачає підтримку інвестицій в Африці та країнах-сусідах ЄС, надає гарантію покриття перших втрат, яка зменшить кредитний ризик для ЄБРР у поточних умовах війни. ЄБРР готовий інвестувати цього року €1 млрд для підтримки української економіки у співпраці з донорами та партнерами.

На церемонії підписання, що відбулася на Щорічних зборах ЄБРР 2022 р. у м. Марракеш, Президент ЄБРР Оділь Рено-Бассо сказала: «Підтримка, яку ЄБРР надає українській електроенергетичній компанії, є життєво важливою для забезпечення постійного доступу громадян до найважливіших послуг. Забезпечення функціонування реального сектору зараз є важливішим, ніж будь-коли».

Виконавчий віце-президент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс, який приєднався до Президента ЄБРР, щоб підписати гарантію ЄФСР для даного кредиту, сказав: «У той час, коли українці протистоять російській агресії, важливо забезпечити належне електропостачання в їхній країні, а отже підтримати критично важливу роль «Укренерго». Ми також разом з ЄБРР готуємо підтримку для інших важливих сфер української економіки, що буде надана найближчими тижнями, зокрема для забезпечення потреб у ліквідності в залізничній та фармацевтичній галузях. Європейський Союз та ЄБРР й надалі стоятимуть разом з Україною та її народом і робитимуть усе можливе для того, щоб її економіка продовжувала працювати в умовах цієї жорстокої війни».

У липні 2019 р. ЄБРР погодився надати «Укренерго» €149 млн на модернізацію ключових елементів інфраструктури передачі електроенергії з метою підтримки стабільного функціонування системи та синхронізації з європейськими електричними мережами, а також на допомогу Україні у приведенні її законодавства та принципів операційної діяльності у відповідність до вимог Третього енергопакету ЄС. Кошти цього кредиту були вибрані лише частково.

У зв’язку з війною в «Укренерго» виникли невідкладні потреби в ліквідності, тому компанія  звернулася з проханням змінити призначення цих коштів. Наразі основним завданням є забезпечення стабільного функціонування енергосистеми України та атомних енергогенеруючих потужностей і забезпечення постачання електроенергії промисловим споживачам і населенню. Після початку війни компанія стикнулася з проблемою значних неплатежів і 30-процентним зменшенням обсягів споживання електроенергії, що призвело до втрати суттєвої частини доходу.

З метою задоволення найбільш нагальних потреб України ЄБРР визначив п’ять пріоритетних галузей української економіки: торговельне фінансування, енергетична безпека, життєво важлива інфраструктура, продовольча безпека (забезпечення через банки ліквідності для фермерів на весняну посівну кампанію, а також для сільськогосподарських компаній та продуктових рітейлерів) та підтримка ліквідності для фармацевтичних компаній.

Усі інвестиції ЄБРР в Україні в рамках пакету стійкості для України та сусідніх країн, на які вплинула війна, передбачатимуть розподіл ризиків з партнерами

ЄБРР негайно засудив російське вторгнення в Україну 24 лютого та пообіцяв стояти разом з Україною. 4 квітня Рада керуючих ЄБРР проголосувала за призупинення на невизначений термін доступу Росії та Білорусі до фінансування та технічної допомоги ЄБРР. Банк наразі закриває свої офіси у цих двох країнах. На додаток до пакету стійкості обсягом €2 млрд ЄБРР пообіцяв допомогти з фінансуванням відбудови України, коли це дозволять умови.

Share this page: