EBRD

EBRD Türk tarım üreticisi Yayla Agro’nun büyümesini destekliyor

By Olga Rosca
@olgarosca

EBRD supports growth of Turkish agribusiness firm Yayla Agro

English Translation

Aile işletmesi yeni pazarlara yöneliyor

EBRD Türkiye'de tarımsal işletmelere yeni bir destek verme bağlamında, Türkiye'de bakliyat ve pirinç üreticisi bir aile işletmesi olan Yayla Agro'ya, 20 milyon avroluk bir kredi sağlıyor.

İddialı bir kalkınma ve yatırım programı ile hızla büyüyen bu yerel şirketin rekabet gücü artacaktır. Rekabetçilik, Banka'nın başarılı bir ekonomi için tanımlamış olduğu altı geçiş özelliği arasında yer almaktadır ve başarılı bir ekonomi aynı zamanda yeşil, iyi yönetilen, kapsayıcı, dirençli ve entegre olmalıdır.

Toplam kredi tutarının 6 milyon avro'luk kısmı Taipei Çin'in denizaşırı kalkınma programından sorumlu olan Tayvan Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Fonu (Tayvan ICDF) tarafından sağlanacaktır. Bu, Türkiye'nin kurumsal sektöründe Tayvan ICDF ile birlikte yapılan ilk EBRD eş finansmanıdır ve Bankanın yeni kurumsal yatırımcıları ülkeye çekme çabalarının bir parçasıdır.

Yayla Agro’nun merkezi Ankara'da bulunmaktadır ve Yayla güney Türkiye’de Mersin'de ve Ankara Kazan ilçesinde yılda toplam 820.000 ton kapasiteye sahip tesisleri işletmektedir. Şirket, 45'ten fazla ülkeye ihracat yapmakta ve son üç yıl zarfında satışlarını hemen hemen üç katına çıkarmış bulunmaktadır. Şimdi ise katma değerli ürünlerdeki satış payını artırmayı planlıyor.

Yayla Agro bu stratejinin bir parçası olarak, Mersin'de yeni bir hazır yemek tesisi kurmayı planlamaktadır. EBRD'nin uzun vadeli kredisi bu yatırımı ve ilgili işletme sermayesi ihtiyaçlarını finanse edecektir. Ayrıca bir kısım kısa vadeli kredileri de yeniden finanse edecektir.

EBRD Türkiye Sorumlu Müdürü Jean-Patrick Marquet şunları söyledi: "Yayla Agro'nın işinin niteliği, şirketin hasat zamanında ve yıl boyunca yeterli miktarda bakliyat satın alabilmesini gerektiriyor. Banka’nın kredisi, şirketin günlük operasyonlarını desteklemek, mevcut kredileri yeniden finanse etmek ve onun yeni piyasaları ele geçirmesine yardımcı olacak yeni "hazır yemek" niş pazarına girme riskini almasına yardımcı olmak için uzun vadeli finansman sağlayacaktır".

Banka'nın desteğiyle, Şirket kurumsal yönetimini geliştirecek ve bir aile işletmesinden modern bir kuruma dönüşümünü hızlandıracaktır.

Hasan Gümüş, Yayla Agro Yönetim Kurulu Başkanı şunları söyledi: “Yayla Agro olarak Ar-Ge ve Pazar araştırmalarımızla değişen tüketim alışkanlıklarını en iyi yöneten şirketlerden olmak için yoğun çalışma içerisindeyiz. Tüm müşterilerimize değer katmak için, üretimimizi, tedarik zincirimizi ve ürün gamımızı gelecek için bugünden şekillendiriyoruz. Yurt içi ve yurtdışı pazarda; ulusal ve yerel perakende, indirim marketleri, ev dışı tüketim kanalı ve bayiliklerimiz ile ürünlerimizi tüm kanallarda müşterilerimizle buluşturuyoruz. Sağlıklı, lezzetli, doğal ve katma değerli ürün gamımızı her geçen gün geliştirerek müşterilerimize değer katmak için çalışıyoruz.”

EBRD, Türkiye'ye yatırım yapmaya 2009 yılında başlamıştır ve hali hazırda İstanbul, Ankara ve Gaziantep'teki ofisleri aracılığıyla faaliyet göstermektedir. Söz konusu ülke, Banka'nın finansmanı için en önde gelen hedef ülkelerden biridir ki, yalnızca 2016 yılında 1,9 milyar avro’luk bir yatırım yapmıştır. Bugüne kadar Banka, çeşitli sektörlerde 220'den fazla projeyle Türkiye'ye 9 milyar avro’dan fazla yatırım yapmış ve bu girişimler için diğer finansman kaynaklarından yaklaşık 20 milyar avro’luk bir imkan sağlamıştır. Banka'nın Türkiye'deki yatırımlarının yaklaşık yüzde 98'i özel sektörde yapılmıştır.