Європейського банку реконструкції та розвитку

Шлях вперед для України - час діяти

Share this page:
Speech transcript - the way forward for Ukraine: Sir Suma Chakrabarti, EBRD President

'Шлях вперед для України - час діяти'

Сума Чакрабарті, Президент Європейського банку реконструкції та розвитку

Пані та панове!

Для мене є величезним задоволенням бути тут з вами сьогодні. Дякую за запрошення.

Якщо б ви хотіли побачити глобалізацію в дії, у вас є така нагода. Я є Президентом Банку, акціонерами якого є 64 країн, Банк працює на трьох континентах, від Марокко на заході до Монголії на сході, я є громадянином Великої Британії, що народився в Індії, і наразі виступаю в Торонто та говорю про країну, яка розташована на відстані більше, ніж чотири з половиною тисячі миль звідси.

Ця країна - Україна. Мені відомо, що ця країна є у серцях багатьох з вас. І це країна, для якої Банк, Президентом якого я маю честь бути, Європейський банк реконструкції та розвитку, робить усе можливе, щоб допомогти в цей знаменний період в її історії.

Ми робимо це не з міркувань благодійності. Хоча всі ми відчуваємо співчуття, коли спостерігаємо за труднощами, які наразі долає український народ.

Ми робимо це знаючи, що маємо достатньо досвіду, щоб підтримати Україну в цей перехідний період. Історія України знаходиться на переломному етапі. Надання допомоги Україні в реалізації давно назрілого економічного переходу найкраще відповідає місії Банку, задекларованій у момент його створення 25 років тому.

Є ще одна дуже важлива причина, чому ми зараз робимо усе можливе, щоб підтримати Україну. Ми бачимо величезний нереалізований потенціал країни. На час здобуття незалежності Україна була економічно попереду Польщі, її громадяни були забезпечені так само або навіть краще. Україна змарнувала цю перспективу. Їй не вдалося досягти системних змін. В країні виник застій. А тепер, як багато хто з вас добре знає, Україна опинилася в лещатах важкої і глибокої кризи.

Раз на декілька місяців ЄБРР публікує економічні прогнози для країн, у які ми інвестуємо. Останній прогноз по Україні, опублікований минулого місяця, викликає занепокоєння.

У ньому йдеться про «масивний тиск на економіку в цьому році». З початку 2014 року національна валюта втратила дві третини своєї вартості. Спостерігається значний дефіцит зовнішнього фінансування. Банківський сектор є особливо вразливим до макроекономічної нестабільності.

Військовий конфлікт на сході країни, як всі ми знаємо, є політичною та гуманітарною трагедією. В економічному контексті, той факт, що конфлікт вирує в регіоні, на який раніше припадала велика частка промислового виробництва та експорту, також є катастрофою.

Не дивно, що за прогнозами ЄБРР цього року ВВП України скоротиться на 7,5 відсотків. Ще похмуріший прогноз, порівняно з тим, який ми зробили у січні.

Бої на сході, економічна криза та спадщина багаторічного безгосподарного використання ресурсів, прямо кажучи, корупції, є передумовами майже безпрецедентної трагедії для країни такого розміру, як Україна.

І все ж, серед усього цього, починає народжуватися щось вражаюче, навіть незвичайне.

Ми повинні віддавати належне, якщо для цього є нагода. Тож сьогодні я хочу говорити про деякі значні досягнення уряду України, які відбулися навіть за найнесприятливіших обставин.

Криза суспільного порядку, яку наразі переживає Україна, звичайно, становить загрозу безпеці та стабільності країни. Це, звичайно, є викликом, який може прийняти нація. Або не витримати. Це також можливість, якою можна скористатися. Або змарнувати.

Пані та панове, гарною новиною є те, що Україна не марнує свій шанс побудувати краще майбутнє.

Хто б міг подумати лише кілька місяців тому, що керівництво держави, яке займається вирішенням військового конфлікту на сході, буде одночасно проводити реформи, необхідні для виправлення ситуації, що склалася за роки півзаходів, помилок і зневажання проблем економіки, врядування та бізнес-клімату?

Багато хто з нас, я визнаю, були скептично налаштовані щодо перспектив таких змін. Як інші уряди діяли в подібних ситуаціях? Приклади не були обнадійливими.

Проте, виявляється, що цього разу ми помилялися, маючи такі сумніви. Це найбільш орієнтований на реформи уряд з усіх, які були в Україні, і один з найпрофесійніших, з якими коли-небудь працював ЄБРР.

Моє враження засноване на численних зустрічах з Президентом, Прем'єр-міністром, Міністром фінансів, Міністром економіки та іншими членами Кабінету Міністрів у Києві. Моє враження також поділяють співробітники ЄБРР, які постійно працюють в Україні в наших офісах у Києві та Львові або відвідують її.

Ми стали свідками реального прогресу у багатьох сферах: енергетичній безпеці, газових тарифах, фіскальних реформах, зміцненні верховенства права, реформуванні системи судової влади та державних закупівель, удосконалення управління державними підприємствами та очищення фінансової системи.

Міністр фінансів Яресько любить жартувати, що радикальні зміни, які відбуваються в державній службі України доводять, що термін «бюрократична революція» - це не обов’язково оксюморон. Вона має рацію. Україні необхідна бюрократична революція для того, щоб перейти від розмов про реформи до прийняття реальних законів та їх виконання.

Великим випробуванням - політичним, соціальним, економічним - є реформа системи субсидій в Україні. Ларрі Саммерс нещодавно сказав, що Україна протягом останніх 12 місяців зробила більше для реформування системи субсидій, ніж більшість країн роблять протягом 12 років. ЄБРР погоджується з цим.

Насправді, українська влада швидко і рішуче викреслює пункти з переліку бажаних реформ, який ми та інші організації передали попередникам діючого уряду – а також колегам в інших країнах.

І все це відбувається у найжорсткіших умовах.

Ми не очікуємо, що в нас буде спільна позиція з українським урядом по всіх питаннях, які він намагається вирішити.

У той же час ми відзначаємо, - і повинні про це заявити - величезний контраст щодо ставлення та результатів нинішньої адміністрації Києва та її попередників.

Простіше кажучи, 18 місяців тому ЄБРР частково відмовився від співпраці з Україною. Це було результатом нашого розчарування та відчаю з огляду на відсутність прогресу та реакції на наші поради, відтак ми припинили інвестувати у державний сектор. Ми виступали з жорсткими заявами. Ми ставили жорсткі умови при застосуванні нашого інвестиційного підходу. Ми чітко заявили, що будемо працювати лише з приватним сектором. І навіть це виявилось важко.

Сьогодні ж, у середині 2015 року, ми тісніше співпрацюємо з урядом України, ніж майже з будь-яким іншим регіоном. До наших рекомендацій дослухаються та діють відповідно до них.

Ось лише пару тижнів тому відбулася подія, яка є чудовим прикладом того, що ми можемо зробити разом. ЄБРР відстоював створення бізнес-омбудсмена в Україні. Ця посада відіграє ключову роль в зусиллях країни, направлених на поліпшення інвестиційного та бізнес-клімату та викорінення корупції. Альгірдас Шемета, колишній міністр фінансів Литви та європейський комісар, був призначений омбудсменом цього року. Його офіс почав функціонувати наприкінці минулого місяця. У приватного сектору з’явився канал, якому він може довіряти, для подання скарг на несправедливе ставлення з боку державних або муніципальних органів влади.

Це реальний прогрес, і ми щиро вітаємо початок роботи такого офісу. Ми виступали за створення такої посади протягом тривалого часу. Проте попереднє керівництво перешкоджало її створенню. Або, можливо, в минулому, деякі посадові особи занадто добре розуміли можливості омбудсмена і, відтак, активно саботували спроби створення цієї установи.

Я зупинився на деяких досягненнях українського уряду тому що вважаю, що ці досягнення заслуговують уваги більш широкої та вдячної аудиторії, ніж та, яка була охоплена до цього часу. Деякі країни, здається, ще не зрозуміли, що змінилося. Така зневіра пов’язана з минулим досвідом співпраці з Україною. Прихильники нової України,  та український уряд - реформатор, повинні змінити ставлення світу. Лише зміна менталітету сприятиме залученню більшої кількості інвестицій. І ми маємо намір допомогти Україні зробити це.

ЄБРР, безумовно, відіграє важливу роль у наданні допомоги Україні у віднайденні шляхів виходу з нинішньої кризи.

ЄБРР був заснований майже 25 років тому для сприяння переходу до ринкової економіки та підтримки приватних та підприємницьких ініціатив у Центральній та Східній Європі. Нашими акціонерами, як вже зазначалося, є 64 країни та дві організації. Однією з таких країн є Канада, яка відіграє активну роль в якості акціонера від самого початку нашої роботи.

Банк був створений одразу після холодної війни. Але я переконаний, що його місія є актуальною сьогодні так само, як і чверть століття тому. І, звичайно, за цей час ми досить добре розібралися в тому, що працює, а що – ні в ситуаціях, подібних до тієї, в якій опинилася Україна.

Зрештою, ми створюємо можливості. Ми допомагаємо країнам, у які інвестуємо, визначити та реалізувати свій потенціал в якості продуктивних та процвітаючих суб’єктів світової економіки.

Ми не прагнемо присвоїти досягнення інших. Але ми відчуваємо величезну гордість за їхні успіхи, у яких є наш внесок.

Саме так склалося з Україною. Ось чому я пишаюся тим, що минулого року - у той час, коли багато хто намагався залишити країну - ми інвестували в неї 1,2 млрд. євро, що є рекордним обсягом за всі роки діяльності в країні. Як завжди, нашим гаслом було «допомога Україні в її самодопомозі».

Ми надали фінансування на суму до 150 млн. євро на технічне переоснащення, модернізацію та ремонт ключових дільниць української газотранспортної системи. Україна, зі свого боку, зобов’язалася підвищити прозорість енергетичного сектору. Це є основною передумовою перетворення України у європейський енергетичний центр, яким, на нашу думку, вона може стати, використовуючи свій наразі найбільший газосховищний потенціал у Європі та географічну перевагу в якості транзитного пункту.

Ми погодили надання кредиту у розмірі 60 млн. дол. США приватній стивідорній компанії для створення терміналу з перевалки зерна у порту Одеси. Це лише один з прикладів нашого довгострокового співробітництва в українському АПК, одному з секторів економіки з великим потенціалом. А також єдиним, у якому минулого року спостерігалося зростання.

Дозвольте мені також відзначити ключову роль ЄБРР у міжнародних зусиллях з надання допомоги Україні у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Наслідки цієї катастрофи будуть переслідувати Україну та увесь регіон ще протягом довгого часу. Від імені міжнародної спільноти ми здійснюємо керівництво Чорнобильським фондом «Укриття», з якого фінансуються відповідні роботи, а також виділили 675 млн. євро з власних коштів ЄБРР на підтримку цієї діяльності.

Тому наша підтримка України не є чимось тимчасовим. Ми тут надовго.

Проте історична перспектива нашої основної місії, результати якої вимірюються десятиліттями, передбачає наступне.

Незважаючи на всі існуючі труднощі, невизначеність і фінансові потрясіння, Україна має зараз найкращу можливість для того, щоб гарантувати своєму народу майбутнє, якого він заслуговує.

Так, після здобуття незалежності було багато невдалих спроб. Але не можна не помітити прогрес, якого новий уряд України вже досяг у створенні фундаменту для стійких змін.

Ми вражені тим, як український народ згуртувався у боротьбі за своє майбутнє, що має принести йому довгострокове зростання та процвітання.

Ми закликаємо український уряд буде діяти ще сміливіше та більш рішуче запроваджувати складні реформи. Ще багато чого необхідно зробити в банківському та енергетичному секторах, і зробити це слід якомога швидше. Боротьба з корупцією та олігархами лише почалася. Багатоголову гідру буде нелегко здолати!

Протягом наступних шести місяців дуже важливо провести подальше реформування банківського та енергетичного секторів. В Україні дуже багато банків, їх можна відвідувати кожного дня до кінця року та не потрапити у одну й ту саму банківську мережу двічі. Вперше у пострадянській історії в Україні є закон, за яким у судовому порядку переслідуються власники банків, які використовують кредиторів для поповнення особистих скарбничок. Цей закон повинен застосовуватися для очищення системи. Необхідно удосконалити структури управління та посилити регулюючі та наглядові повноваження. Це означатиме боротьбу з приватними інтересами певних осіб. Але лише так можна забезпечити, щоб банківська система дійсно виконувала свою роль в якості ефективного фінансового посередника для підтримки реального сектора економіки.

До кінця року також мають стати незворотніми зміни в енергетичному секторі. Необхідно покращити корпоративне управління державних енергетичних підприємств для запобігання їх прямого або опосередкованого захоплення економічними чи політичними зацікавленими групами. Система повинна бути відкрита для реальної конкуренції.

Україна повинна швидко рухатися та досягати результатів у цих галузях, а також відновити фіскальну дисципліну. Інвестори відреагують належним чином. ЄБРР є найбільшим інвестором в Україні. Ми поведемо за собою інших, запевняю вас.

Те, що ми зараз бачимо в Україні є величезним випробуванням її волі та мужності. І країна зустріла це випробування з вражаючою рішучістю.

Але це також є серйозним випробуванням для кредиторів держави та міжнародного співтовариства в цілому. Усі ключові міжнародні фінансові організації, включаючи ЄБРР та ключових двосторонніх донорів, таких як Канада, повинні надати підтримку. Так само і приватні власники облігацій повинні підтримати реструктуризацію боргу України.

Як Президент ЄБРР я вважаю поточні події важливим викликом для Банку та його місії.

Ми не будемо ухилятися від цього виклику. Ми радо його приймаємо. Саме для реагування на такі виклики і був створений ЄБРР. Як я зазначав раніше, я вважаю, що ми можемо допомогти Україні в ці важкі часи. Допомогти Україні прискорити перехід до більш розвиненої економіки та більш сучасної політики.

Пані та панове, ще не вмерла України ні слава, ні воля – це перший доволі сумний рядок державного гімну.

Я хотів би краще завершити свій сьогоднішній виступ на більш оптимістичній ноті. Я глибоко переконаний, що, так само, як далі йдеться у гімні «ще усміхнеться доля» сучасній, процвітаючій українській нації. Україна робить все від неї залежне. Так само повинні вчиниті і ті, які, так само, як ЄБРР, вірять в успіх переходу.

Дякую усім за увагу! Чекаю на ваші запитання.

Вівторок 9 червня 2015 р. ,Театр Джорджа Ігнатьєфф, Університет Торонто

Share this page: