ЄБРР запускає вісник про законодавчі зміни для МСП в Україні під час війни

By Anastasia Dolmatova

Share this page:

Read in English

ЄБРР запустив щоквартальний вісник для малого та середнього бізнесу в Україні, що висвітлюватиме регуляторні зміни, які набули чинності після вторгнення Росії у лютому 2022 року.

Перший випуск торкнеться всіх основних нормативних змін важливих для бізнесу, а саме: валютного контролю, податкових пільг та ставок, поправки до трудового кодексу, включаючи положення щодо переміщення підприємств та працівників, та корпоративного законодавства.    

Законодавчі та регуляторні оновлення для мікро-, малого та середнього бізнесу (ММСП) в Україні підготовлені в рамках Програми правової реформи ЄБРР у партнерстві з Arzinger, провідною юридичною компанією із фокусом на Україні, у продовження проєкту Business Guide, націленого на підтримку малих та середніх підприємств (МСП). Ознайомитися з вісником можна за посиланням.

Кетрін Брідж Золлер, старший радник відділу правової реформи ЄБРР та проєктний лідер зауважила: «Із впровадженням Business Guide та вісника ми сподіваємося також підтримати зусилля Diia.Business та підсилити допомогу підприємцям щодо навігації у досить складному правовому середовищі, що швидко змінюється». 

Катерина Рігг, провідний менеджер ЄБРР, департамент підтримки МСП в Україні, зазначила: «Ця ініціатива відповідає на потреби наших клієнтів з приватного сектору. МСП бракує спеціалізованого джерела, де вони б мали змогу вчасно знаходити доступну інформацію щодо головних законодавчих та нормативних змін під час війни, які безпосередньо впливають на їхню діяльності. Завдяки фінансуванню Спеціальному фонду акціонерів ЄБРР, а також зусиллям наших партнерів з Arzinger, новий щоквартальний вісник покриє цей запит». 

Згідно з попередніми даними звіту по МСП в Україні, що готується ЄБРР, приблизно 30-50% припинили або призупинили свою діяльність. У той час, коли мікро-бізнес зі сфери послуг зазнав меншого впливу, половина працівників МСП з сектору промислового виробництва втратили робочі місця та дохід.  

Тим не менш, попередні результати дослідження також вказують на деякі ознаки покращення. Більшість компаній, яким вдалося вижити, поступово почали відновлювати свою діяльність у другій половині року.  Деякі починають укладати нові договори, інші відновлюють ланцюги поставок. Ці зміни є дуже хиткими та їх реалізація буде залежати від ступеню безпеки, загального рівня бізнес-активності у країні та стійкого попиту. Велика кількість МСП все ще потребують релокації у більш безпечні місця – здебільшого всередині України, але й підчас поза її межі. Вони також потребують доступу до нових ринків та адаптації бізнес-діяльності й кадрових питань до нових реалій.

Окрім регуляторних оновлень, новий вісник від ЄБРР містить інформацію щодо наявної допомоги МСП від Ради бізнес-омбудсмена в Україні під час війни, що включає спеціальну гарячу лінію (хелплайн), підтримку у релокації всередині України та за кордон, надання інформації та допомоги у податкових та митних питаннях. Рада бізнес-омбудсмена в Україні – ініціатива ЄБРР, розпочата у 2014 році, що продовжує активно працювати.  

Ініціативу ЄБРР з юридичної підтримки МСП було розпочато у 2021 році зі створення Business Guide for Georgia, Moldova and Ukraine у відповідь на кризу, викликану пандемією Covid-19 за підтримки уряду Великої Британії.

На сьогодні, ЄБРР інвестував 18,3 мільярди євро в економіку України. У партнерстві з донорами Банк спрямував 900 мільйонів євро на проєкти в Україні після вторгнення Росії у лютому 2022 року. ЄБРР взяв на себе зобов’язання інвестувати 3 мільярди євро в економіку України протягом 2022-23 рр., із рівнозначним внеском від міжнародних донорів. 

Share this page: