EBRD, 100 yeşil otobüs için 22 milyon euroluk kredi ve hibe paketi verdi

By Olga Rosca
@olgarosca

Share this page:

READ IN ENGLISH

  • Mersin'de yaşlanan toplu taşıma filosunun yenilenmesine yardımcı olacak temiz enerjili otobüsler
  • Türkiye'nin güneyindeki toplu taşıma, nüfus artışı nedeniyle baskı altında
  • CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak için dogal gazla çalışan filo

Mersinliler. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından sağlanan yeni bir kredi ve hibe paketi ile yaşlanan filonun yerini alacak 100 yeni sıkıştırılmış doğal gazlı (CNG) otobüsle çevre dostu, modern ve konforlu bir toplu taşıma hizmetinin keyfini çıkaracak.

Banka, Mersin'in toplu taşıma sistemi üzerindeki yükü hafifletmek ve yaklaşık 2 milyon kişinin kentsel çevresini iyileştirmeye yardımcı olmak için Hissedarlar Özel Fonu'ndan 7 milyon euroluk hibe ile birlikte 15 milyon euroluk 10 yıl sureli kredi veriyor.

Türkiye'nin güneyinde yer alan Mersin, kısmen Suriye'den gelen mülteci akını nedeniyle nüfusunun hızla arttığını gördü. EBRD fonları, belediyenin kentsel ulaşım kapasitesini genişletmesine ve herkesin yararına daha kaliteli hizmetler sunmasına yardımcı olacak.

Şehir, yakıt verimliliğini artırmak, bakım maliyetlerini düşürmek, araç arızalarını azaltmak ve sistemin karbon ayak izini azaltmak için 30 akordeon tipi ve 70 solo modern CNG otobüsü satın alacak. Yeni filonun mevcut dizel otobüslerin sürekli kullanımına kıyasla yıllık ortalama olarak 20.468 ton CO2 eşdeğeri tasarruf sağlaması bekleniyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki taahhütlerini de güçlendiren belediye, toplu taşıma araçlarında kadınların güvenliğini artırmak için bir dizi önlem üzerinde çalışıyor.

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner şunları söyledi: “Bu yatırım, kentte daha iyi, daha güvenli toplu taşıma ve daha temiz hava sağlayarak insanların yaşamları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacak. Tıkanıklıkla mücadele ederken, sosyal dışlanmanın üstesinden gelmek için iyi bir otobüs servisi de hayati öneme sahiptir.”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise şunları söyledi: "Dünyanın geleceğini etkileyen küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı mücadele etmek bizim sorumluluğumuzdur. Şehrimizin havasını, suyunu ve toprağını korurken, ulaşım ve temiz enerji gibi yaşam kalitesini ilgilendiren konularda da çalışmak zorundayız. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu projede EBRD ile işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz ve daha yeşil bir Mersin için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Mersin'in geleceğine çok büyük katkılar sağlayacak olan bu projeye emek veren herkese teşekkür ediyorum"

Türkiye'nin önde gelen kurumsal yatırımcılarından biri olan EBRD, 2009 yılından bu yana büyük çoğunluğu özel sektördeki 353 projeye 14 milyar eurodan fazla yatırım yaptı. Sürdürülebilirlik, EBRD’nin çalışmalarının merkezinde yer almaktadır.

Share this page: