ЄБРР та ЄС підтримують українського виробника ягід “Аметист-Оле”

By Roman Matyukhin
@RomanMatyukhin

Share this page:

Read in English

Український король антиоксидантів для європейських ринків

Чи можете ви собі уявити органічний продукт харчування, що здатний зміцнювати здоров’я вашого серца та імунну систему в цілому, чудове джерело клітковини, вітамінів C і K, а також великої кількості антиоксидантів? Звучить надто добре, щоб бути правдою, але мова йде не про еліксир життя. Натомість ви можете легко знайти цей чудо-продукт на продовольчому ринку або у найближчому супермаркеті!

Низькоросла або дика лохина була відкрита 13 тисяч років тому, її збирали американські індіанці, але її високорослий штучно вирощуваний різновид налічує лише близько 120 років. Американський ботаник Фредерік Ковілл був першим, хто почав експериментувати з дикими ягодами у пошуках найкращих культур для вирощування. Перший комерційний штучно вирощуваний врожай лохини був проданий у 1916 р. Навряд чи пан Ковілл міг собі уявити, що менш ніж через століття обсяг виробництва лохини сягне 45 мільйонів кілограмів лише у США, і що ці ягоди відправлятимуть до Південної Америки, Австралії, Нової Зеландії, Японії, Європи та майже всіх віддалених куточків світу!

Українська компанія “Аметист-Оле” займається постачанням лохини місцевим і міжнародним поціновувачам цього органічного суперпродукту. ЄБРР та Європейський Союз допомогли компанії модернізувати виробництво та збільшити експорт. 

Відкриття шляху до експорту продукції мікрофермерів

Виробничі потужності компанії “Аметист-Оле” розташовані у мальовничому селі Рудня-Бистра на півночі України. Компанія закуповує та переробляє дикі ягоди, зокрема лохину. Місцеві компанії та мікрофермери у Житомирській, Хмельницькій, Рівненській та Волинській областях збирають дику ягоду та привозять її на пункти збору, розташовані у різних селах. Щодня до півночі “Оле” забирає ці ягоди і доставляє їх на виробництво. Кожна партія обробляється протягом 4 годин з моменту доставки. Завдяки цьому ягоди зберігають свіжість та корисні для здоров’я якості.

“Коли ми починали у 2011 р., ми вже мали значний досвід роздрібної торгівлі ягодами, але з запуском “Оле” ми хотіли більше зосередитися на якості, а не на кількості, та, що важливіше, створити робочі місця для місцевих жителів та можливості для фермерів реалізовувати їхню продукцію за межами України. Експорт лохини зростає, наразі ми відправляємо її до Польщі, Італії, Франції, Нідерландів, Німеччини, Австрії, Бельгії та багатьох інших країн”, - говорить директор “Оле” Василь Чамор.

Свіжозібрані ягоди вивантажуються в охолоджувальному коридорі при температурі -5℃ і потім зберігаються у морозильній камері при -22-25℃ перед тим, як потрапити на виробничу лінію.

Спочатку на спиральному конвейєрі ягоди відокремлюється від листя, камінців та інших відходів. Ягоди потім автоматично сортуються за розміром перед їхньою подачею в електронну очисну установку. Сучасний сепаратор для лохини має 16 кольорових відеокамер, що забезпечують 360о огляд оброблених ягід.

“Завдяки цій установці лише ягоди найвищої якості доходять до етапу кінцевої перевірки фізичної якості та лінії контролю перед пакуванням і відправкою”, - пояснює Василь.

Після кінцевого контролю якості лохину зважують на електронних вагах і пакують. Кожна упаковка проходить через детектор металу та перевіряється на радіоактивність. Також партії ягід регулярно перевіряються на наявність шкідливих частинок.

“Ми ставимося до безпеки споживачів дуже серйозно. Наша мета – забезпечити відповідність нашого виробничого обладнання і методів високим стандартам ЄС. Ось чому все наше обладнання і технологічні процеси сертифіковані. Ми маємо всі відповідні сертифікати ISO, сертифікати для переробки органічних і натуральних продуктів, а також сертифікацію в сфері аналізу ризиків”, - говорить Василь.

Упаковані ягоди зберігаються у морозильних камерах при -35℃ до відправлення клієнтам.

Організація технологічних процесів “Аметист-Оле” свідчить про те, що компанія працює як добре змащений механізм, використовуючи переваги сучасних технологій, які дозволяють оптимізувати робочі процеси та зробити їх більш ефективними. Кредитна лінія EU4Business-ЄБРР допомогла “Аметист-Оле” модернізувати обладнання та закупити нову мийку для тари завдяки кредиту, наданому місцевим банком-партнером “Банк Львів”.

Розвиток приватного сектору

“Аметист-Оле” – лише одна з 490 українських компаній, що скористалися кредитами в рамках Кредитної лінії ЄБРР-EU4Business.

Малий та середній бізнес є життєво важливим для сталого економічного розвитку в будь-якій країні. У таких переважно аграрних країнах, як Україна, доступ до технологій та дотримання галузевих стандартів досі є складною задачею, особливо для компаній, що розташовані поза межами великих міст та обласних центрів.

ЄБРР та ЄС через партнерські банки підтримують компанії в Україні та інших країнах Східного партнерства, надаючи фінансування та стимулюючі гранти для забезпечення відповідності міжнародним стандартам і нормам. Це відкриває для МСП нові можливості та ринки, дозволяє збільшити обсяги експорту та зрештою будувати кращу економіку.

Share this page: