ЄБРР оголошує «пакет стійкості» €2 млрд у відповідь на війну проти України

By Richard Porter

Share this page:

Read in English

 • €2 млрд на підтримку стійкості та засобів існування в Україні та країнах, які зазнали вплив
 • Пріоритетні напрямки – торговельне фінансування, екстрена підтримка ліквідності, енергетична безпека та муніципальні послуг
 • Наступним кроком стане програма реконструкції, як тільки для цього створяться умови

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) оголосив початковий «пакет стійкості», що передбачає фінансування заходів для допомоги громадянам, компаніям і країнам, які зазнали впливу війни проти України. Банк також готовий зробити все можливе для надання допомоги у реконструкції країни, коли це дозволять обставини.

Фінансування буде надаватися оперативно з метою підтримки українських компаній – наприклад, у формі відстрочених кредитів, підтримки ліквідності та торговельного фінансування. За можливості компаніям також буде надаватися допомога у релокації з метою продовження діяльності.

Крім цього, Банк у рамках своєї Програми забезпечення стійкості та засобів існування надаватиме допомогу країнам, які зазнали безпосереднього впливу від потоку біженців з України, більшість з яких складають жінки, діти та люди похилого віку. Муніципальні органи у відповідних країнах стикаються з величезними викликами у зв’язку з цим припливом переміщених громадян.

Новий пакет був ухвалений Радою директорів Банку сьогодні та є першим етапом підтримки. Раніше ЄБРР вже заявив про свою непохитну підтримку України та українського народу і засудив агресію з боку Російської Федерації та Білорусі.

Президент ЄБРР Оділь Рено-Бассо сказала: «Банк посилює свою підтримку з новою рішучістю та спокійним професіоналізмом, виконуючи свій мандат і місію. Попереду на нас чекає висока невизначеність, а отже ЄБРР має залишатися гнучким, ефективним, активним і зосередженим на практичній реалізації».

«Наші акціонери повністю підтримують цей пакет, і наші спеціалісти вже працюють над реалізацією відповідних кроків. Наразі ми стикнулися з безпрецедентною кризою, але наш Банк завжди ефективно реагував на виклики. Народ України може розраховувати на нашу повну підтримку».

Коли дозволять умови, ЄБРР також буде готовий узяти участь у програмі реконструкції України, відновленні джерел існування та бізнесу, відбудові життєво важливої інфраструктури, підтримці ефективного управління та забезпеченні доступу до послуг.

Ми передбачаємо співробітництво з такими міжнародними партнерами, як ЄС і США, а також прямими донорами та іншими міжнародними фінансовими організаціями. Очікується значне збільшення інвестицій в енергетичну безпеку, а також прискорення руху в напрямку декарбонізації.

В Україні реалізація Програми забезпечення стійкості та засобів існування буде зосереджена на чотирьох основних елементах:

 1. Відстрочка платежів, списання заборгованості та реструктуризація.
 2. Торговельне фінансування, у тому числі для імпорту пального.
 3. Екстрене фінансування ліквідності у координації з партнерами.
 4. Екстрена підтримка реформ з метою надання українській владі допомоги у здійсненні невідкладних законодавчих і регуляторних заходів.

У сусідніх країнах, які приймають біженців, реалізація Програми передбачає зосередження на наступних аспектах:

 1. Енергетична безпека, у тому числі екстрені закупівлі енергоносіїв з метою компенсації втрат імпорту з Росії та Білорусі.
 2. Муніципальні послуги та засоби існування для переміщених осіб (за даними ООН, з України виїхали вже 2 млн людей).
 3. Торговельне фінансування.
 4. Підтримка ліквідності малих і середніх підприємств.

Програма також може бути розширена на інші країни, які можуть зазнати негативних впливів у сфері енергетичної безпеки. Банк очікує, що ця криза матиме серйозні наслідки для багатьох економік, в яких він працює.

Пакет, який ЄБРР оголосив сьогодні, доповнить проєкти Банку, що вже реалізуються, і відповідатиме стандартам Банку щодо додатковості по відношенню до інших доступних фінансових послуг, а також розумним принципам банківської діяльності.

Україна є однією з найбільших країн операцій Банку. Загальний обсяг кредитного фінансування ЄБРР в Україні складає понад €16 млрд у рамках 511 проєктів, з яких більше €1 млрд було надано у 2021 році.

Share this page: