EBRD, Anadolu Efes Eurobond’a yatırım yapıyor

By Olga Rosca
@olgarosca

Share this page:

Anadolu Efes is committed to promoting the use of digital technologies (such as drone systems for scanning farmland) among its contracted farmers to help them improve efficiency and save costs.

Read in English

  • EBRD, Anadolu Efes tahvil ihracına 40 milyon ABD doları yatırım yaptı
  • Kadınlar ve gençler için fırsatlar yaratan döngüsel ekonomiye destek 
  • Anadolu Efes ve EBRD işbirliği uzun zamana dayanıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş (Anadolu Efes) tarafından ihraç edilen 500 milyon ABD Doları tutarındaki Eurobond'a 40 milyon ABD Doları yatırım yaptı.

EBRD, uluslararası öncü içecek üreticisi olan Anadolu Efes’i Türkiye'deki faaliyetlerinin yanı sıra Gürcistan, Kazakistan, Moldova ve Rusya'da da fonladı.

Şirket, 2022'de vadeli 500 milyon ABD doları tutarındaki tahvil ihracını yeniden uluslararası sermaye piyasalarında finanse etti.

Anadolu Efes, EBRD ile işbirliği ile sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını genişletmeyi, kadınlar ve gençler için fırsatlar yaratmayı da planlamakta. Bu işbirliği ayrıca, EBRD'nin Türkiye'de bilgi ekonomisinin desteklenmesi, gençlerin ve kadınların işgücü ve becerilerinin eğitimlerle geliştirilmesine ilişkin uyguladığı stratejinin de bir parçasıdır.

Türkiye'nin önde gelen kurumsal yatırımcılarından olan EBRD bugüne kadar yüzde 96'sı özel sektörde olmak üzere toplam 337 proje ile ülkeye 13 milyar Euro'dan fazla yatırım yaptı. Banka, 2019 yılındaki 35 projesi ile 2020 yılında Türkiye'deki finansmanını 1 milyar Euro'dan 1,7 milyar Euro'ya çıkararak Covid-19 pandemisinde destek sağladı. Banka'nın 2021 yatırımları da ülkenin Covid-19 sonrası güçlenmesine imkân sağlamaya devam edecek.

Share this page: