EBRD

Çığır açan İstanbul Metro projesine EBRD eş finansman sağlıyor

By Olga Rosca
@olgarosca

EBRD co-finances ground-breaking Istanbul Metro

In english

13 km uzatılacak metro hattı, Türkiye’nin en büyük şehrindeki hareketliliği sürdürmeyi amaçlıyor

Türkiye’nin en kalabalık metropol bölgesinin kalkınmasına destek veren EBRD, şehrin metro hattını uzatma projesinin finansmanı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 88,3 milyon Euro’luk kredi veriyor.

Benzersiz dinamiği ve canlılığıyla tüm dünyada tanınan İstanbul, aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Mevcut nüfusu 14 milyonu aşkındır ve 2018’e kadar dünyanın en kalabalık kentsel alanlarından biri olarak, London ve Moskova bölgelerini geride bırakması beklenmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım açısından da sürekli büyüyen talebi karşılamak için şu anda 145 km olan metro ağını 2019’a kadar 450 km’ye ve 2030’a kadar 650 km’ye uzatmayı hedefliyor.

Belediye bu iddialı kentsel kalkınma planının bir parçası olarak İstanbul’un Avrupa yakasında Ataköy İkitelli Metro Hattını inşa ediyor. Hat 13 km uzunluğunda olacak ve 12 istasyonuyla İstanbul’un batı yakasının kuzey ve güney uçlarını birbirine bağlarken şehrin toplu taşıma sisteminin altı ana hattını da birbirine bağlayacak. Yeni hattın 2019’da hizmete alınması bekleniyor.

Toplam proje maliyeti 338,3 milyon Euro olup projeye Avrupa Yatırım Bankası 250 milyon Euro’luk paralel finansman katkısında bulunmaktadır. EBRD ve EIB, inşaat işleri ve elektro-mekanik kurulumlar için finansman sağlayacaklardır.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet, “Orta Asya’yı Avrupa’ya bağlayan tarihi kara ve deniz ticaret yollarının ortasında yer alan İstanbul, hizmetler, ticaret, turizm ve üretim gibi güçlü sektörlerle oldukça çeşitli bir ekonomi geliştirmiştir. Bölge ekonomisi, Türkiye ekonomisinin dörtte birinden fazlasına tekabül etmektedir. Büyüyen ekonomiyi körüklemeye devam etmek ve artan nüfusun hareketliliğini sürdürmek için şehrin daha büyük bir toplu ulaşım ağına yönelik acil bir ihtiyacı bulunmaktadır. EBRD ve EIB’nin birlikte finanse ettiği, İstanbul boğazının altından geçen Avrasya Tüneli’nin başarılı bir şekilde hizmete alınmasının ardından, yine bu metropol için gerçek bir fark yaratacak olan bu yeni prestijli projeye de birlikte finansman sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz,” diyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eyyüp Karahan, “2023 hedeflerimize ilerlerken, EIB ile birlikte EBRD’den finansmanını sağladığımız bu projenin, kentin sürekli artan nüfusu ile birlikte toplu taşımada artan talebi karşılamada, toplu taşımayı yaygınlaştırmada ve ulaşım sistemlerinin entegrasyonunda bir katkı oluşturacağını düşünüyoruz.

EBRD Türkiye’deki yatırımlarına 2009 yılında başlamıştır ve şu anda İstanbul, Ankara ve Gaziantep ofisleri üzerinden faaliyet göstermektedir. Banka’nın sağladığı finansman olanaklarından en çok faydalanan ülkelerden biri olan Türkiye’ye yalnızca 2016’da 1,9 milyar yatırım yapılmıştır. Şu ana kadar Banka birçok sektörde 220’yi aşkın proje yoluyla Türkiye’ye 9 milyar Euro’yu aşkın yatırım yapmış ve bu teşebbüsler için diğer finansman kaynaklarından yaklaşık 20 milyar Euro’yu harekete geçirmiştir. Banka’nın Türkiye’deki yatırımlarının yaklaşık yüzde 98’i özel sektöre yöneliktir.