ЄБРР посилює енергетичну безпеку України кредитом до €300 млн для «Нафтогазу»

By Vanora Bennett

Share this page:

Read in English

  • ЄБРР позичить до €300 млн газовій компанії «Нафтогаз» для посилення енергетичної безпеки України
  • Перші €50 млн будуть доступні негайно для екстреної закупівлі природного газу
  • Ця підтримка є частиною загального обсягу €1 млрд, якого ЄБРР планує досягти в Україні цього року разом з донорами та партнерами

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) позичить до €300 млн з метою допомогти газовій компанії НАК «Нафтогаз України» (NAK) компенсувати обсяги видобування природного газу, втрачені у зв’язку з російським вторгненням в Україну.

НАК використає перший наданий ЄБРР з цього кредиту транш €50 млн на екстрені закупівлі газу, що є терміново необхідним для підготовки газової системи України до наступного опалювального сезону. Компанія планує зібрати €1 млрд на закупівлю до 1 млрд м3 газу для того, щоб мати достатньо газу в системі восени та забезпечити доступ до відповідних послуг людям, чиї джерела засобів для існування та економічна безпека опинилися під загрозою внаслідок війни.

Віце-президент ЄБРР з банківських операцій Ален Пійю сказав: «Діяти треба негайно, це очевидно. Газ є необхідним для наступного опалювального сезону, виробництва електроенергії та в цілому для підтримання економіки. Поповнення запасів газу має розпочинатися вже зараз, щоб уникнути серйозних наслідків восени. Мета цього проєкту дуже проста – забезпечити тепло для народу та економіки України».

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко сказав: «Нафтогаз високо цінує стратегічне партнерство з ЄБРР. Цей проєкт в умовах війни є підтвердженням того, що ми можемо покластися на ЄБРР у найскладніших обставинах. Це однозначно сприятиме стійкості України. Ми вдячні, що разом з ЄБРР можемо допомогти в модернізації України шляхом запровадження передових підходів до закупівель газу та сталого розвитку енергетичного сектору в Україні».

Цей кредит є частиною загального обсягу діяльності €1 млрд, якого ЄБРР планує досягти цього року в Україні у співпраці з донорами та іншими партнерами для підтримки реального сектору української економіки.

Усі інвестиції ЄБРР в Україні в рамках цього пакету передбачають розподіл ризиків. У даному проєкті з «Нафтогазом» акціонери ЄБРР гарантують 66% (€200 млн) від загальної суми кредиту ЄБРР, який також передбачає державну гарантію України. Після надання першої суми донорські гарантії покриють повністю наступні €100 млн і 66% від останньої суми €150 млн.

На додаток до підтримки енергетичної безпеки метою цього кредиту ЄБРР є надання НАК допомоги у вирішенні проблеми нестачі людських ресурсів, оскільки мільйони українців змушені були покинути свої домівки та роботу через війну.

Цей проєкт також забезпечує підтримку подальшої інтеграції газового ринку України в ринок Європейського Союзу. Зокрема, НАК закуповуватиме природний газ за конкурсною процедурою в газотрейдерів з ЄС, які пройшли попередню кваліфікацію. ЄБРР вимагає від НАК використовувати контракти, що базуються на стандартах Європейської федерації енерготрейдерів.

ЄБРР негайно засудив російське вторгнення в Україну 24 лютого та пообіцяв стояти разом з Україною. На початку квітня Рада керуючих ЄБРР проголосувала за призупинення на невизначений термін доступу Росії та Білорусі до фінансування та технічної допомоги ЄБРР, і Банк закриває свої офіси у цих двох країнах.

ЄБРР негайно засудив російське вторгнення в Україну 24 лютого та пообіцяв стояти разом з Україною. На початку квітня Рада керуючих ЄБРР проголосувала за призупинення на невизначений термін доступу Росії та Білорусі до фінансування та технічної допомоги ЄБРР. Банк закрив свої офіси у цих двох країнах.

На додаток до пакету стійкості для України та сусідніх країн, на які впливає війна, ЄБРР пообіцяв допомогти з фінансуванням відбудови України, коли це дозволять умови.

Share this page: