
Lviv cityscape at early spring, Ukraine.
- Перший віце-президент ЄБРР Юрген Рігтерінк очолив делегацію ЄБРР до Львова на західній Україні
- ЄБРР зобов’язався інвестувати 3 млрд євро протягом 2022-2023 років та вже надав 1,7 млрд євро у 2022 році
- Перший візит на високому рівні до України у 2023 році після переговорів у Києві Президентки ЄБРР минулого жовтня
Перший віце-президент ЄБРР Юрген Рігтерінк цього тижня очолив делегацію високого рівня Європейського банку реконструкції та розвитку до Львова на західній Україні, щоб обговорити подальше посилення зобов’язань Банку перед Україною, на етапі коли країна вступає у другий рік війни.
У 2022 році ЄБРР виділив Україні рекордні 1,7 млрд євро, також залучивши додаткове співфінансування від банків-партнерів та міжнародні гранти та гарантії від донорів та акціонерів.
Банк, найбільший інституційний інвестор в Україні, зобов’язався інвестувати 3 млрд євро протягом 2022-2023 років і готовий відігравати провідну роль у фінансуванні реконструкції країни, коли дозволять умови.
Львів і Західна Україна розташовані поблизу кордону з кількома країнами Європейського Союзу. Оскільки війна ставить під сумнів здатність України імпортувати та експортувати через свої чорноморські порти, вирішальними для підтримки економіки стає автомобільне та залізничне сполучення, що веде на захід від Львова. Ця територія також розглядається як ймовірна відправна точка для майбутніх зусиль з реконструкції.
Будучи найбільшим населеним пунктом у Західній Україні, Львів став природним місцем перебування для внутрішньо переміщених осіб, що створює тиск на ключові муніципальні служби в той час, коли місто потребує отримання доходів. У грудні минулого року ЄБРР надав Львову та його муніципальним підприємствам 25 млн євро, а кредитна підтримка Сполучених Штатів Америки покрила половину цієї позики, щоб забезпечити ліквідність для адаптації.
У середу у супроводі керуючого директора ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу, Маттео Патроне, та заступниці голови Банку в Україні з питань промисловості, торгівлі та агробізнесу, Лесі Кузьменко, перший віце-президент Рігтерінк зустрівся з міським головою Львова Андрієм Садовим з метою обговорення поточних та майбутніх інвестицій. Разом вони відвідали міську лікарню та ініціативу «Незламні», що відбудовується у Львові – реабілітаційна екосистема, де українці, що отримали бойові поранення, мають змогу отримати доступ до мультидисциплінарних команд хірургів, травматологів, протезистів, психотерапевтів та реабілітологів.
Під час триденної поїздки – першого візиту ЄБРР на високому рівні до України після зустрічі Президентки Банку Оділь Рено-Бассо з Президентом України Володимиром Зеленським у Києві минулого жовтня – делегація також відвідала декілька проєктів ЄБРР у Львові та його околицях, а також обговорила з клієнтами існуючи та потенційні проєкти.
Серед існуючих клієнтів був Банк Львів, одержувач синдикованого кредиту в розмірі 10 млн євро в серпні минулого року для подальшого кредитування малих і середніх підприємств, щоб допомогти їм витримати потрясіння, спричинені війною.
Представники ЄБРР також відвідали проєкт Львівського індустріального парку М10, що розташований за 60 км від польського кордону, амбітний проєкт із розвитку великого індустріального парку, шляхом створення складських та виробничих приміщень, що допоможе Україні розширити доступ до критично важливих послуг і продуктів. У грудні минулого року ЄБРР зобов’язався інвестувати до 24,5 млн доларів США в придбання частки 35% у проєкті, перша фаза якого – будівництво складського комплексу площею 14 400 квадратних метрів – близька до завершення.
Інші зустрічі з клієнтами включали візит на нові виробничі потужності, нещодавно побудовані за підтримки ЄБРР виробником дріжджів – «Ензим», а також спілкування з представниками Kormotech, виробником кормів для домашніх тварин, Галнафтогаз (GNG), оператором АЗС, Prana, виробником вентиляційних систем, та Softserve, IT-компанією.
Перебуваючи у Львові, представники ЄБРР також відвідали реабілітаційний центр Superhumans — гуманітарний проєкт клієнта ЄБРР Андрія Ставніцера, власника одного з найбільших в Україні контейнерних терміналів ТІС. Центр забезпечує протезування кінцівок дорослим і дітям. До складу його правління входить перша леді України Олена Зеленська.
Делегація також оглянула невелику компанію, автомийку, зруйновану ракетним обстрілом у квітні минулого року, але відновлену та повернуту до роботи протягом місяця, яка є ознакою стійкості українського бізнесу.
З початку війни Банк швидко перейшов від засудження російського вторгнення до підготовки негайної фінансової відповіді. Ця допомога спрямована на забезпечення стійкості України та країн, що приймають біженців, під час підготовки до відновлення країни в майбутньому.