EBRD

Як зробити супермаркет “зеленим”?

By Olga Aristeidou

EBRD and donors help Ukrainian supermarket chain Silpo adopt innovative technologies

in english

ЄБРР і донори допомагають українській мережі супермаркетів “Сільпо” впровадити інноваційні технології

Уникати використання пластикової упаковки, встановити енергоефективне холодильне обладнання та по можливості підтримувати вторинне використання відходів – ось лише три з багатьох речей, які може робити супермаркет для захисту планети.

Завдяки підтримці ЄБРР та інших донорів у споживачів в  Україні  з’явилася ще одна можливість зробити шопінг більш безпечним і дружнім до навколишнього середовища. Це похід до “Сільпо Recycling” – одного з небагатьох супермаркетів у країні, в яких реалізовані найсучасніші “зелені” технології.

Мережа “Сільпо” входить до “Фоззі Груп” – однієї з найбільших промислово-торговельних груп в Україні та провідного мультиформатного ритейлера, що має такі бренди, як “Сільпо”, “Фора” та “Фоззі C&C” і понад 700 супермаркетів і магазинів по всій країні.

“”Фоззі Груп” вже давно йде шляхом сталого розвитку, реалізуючи в “Сільпо” численні екологічні ініціативи, - говорить провідний інженер “Сільпо” з енергоаудиту Богдан Дейко. – Проте лише підтримка ЄБРР надихнула нас відкрити наш перший “зелений” супермаркет".

У рамках цієї нової ініціативи в супермаркеті “Сільпо” були впроваджені майже всі технології та методи підвищення ресурсо- та енергоефективності, які тільки можна собі уявити, зокрема безфреонові холодильники, генерація енергії з відновлюваних джерел та різноманітні заходи для скорочення об’єму відходів. Новий “зелений” супермаркет є єдиним в Україні супермаркетом, що відповідає принципам екологічного будівництва BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method).

“Однією з найбільш інноваційних технологій є використання холодильних установок на вуглекислому газі замість фреону, - зазначає пан Дейко. – Таким чином, CO2 не потрапляє в атмосферу, і це рішення також є в цілому більш енергоефективним. Для забезпечення екологічності краще за все застосовувати комплексний підхід. Наприклад, вибираючи холодильні установки, ми звертали увагу на найменші деталі та шукали найсучасніші рішення в усьому – від приводів з частотним регулюванням у багатокомпресорних установках до енергозберігаючого покриття та дверцят у торговельному холодильному обладнанні”.

Кредит ЄБРР у розмірі $60 млн пішов на відкриття або ремонт 41 супермаркету “Сільпо” (у тому числі новий “зелений” супермаркет) і 29 магазинів “Фора” з приділенням першочергової уваги використанню енерго- та ресурсоефективних технологій.

Цей кредит був підтриманий у рамках програми ЄБРР “Центр фінансування та передачі технологій у сфері кліматичних змін (FINTECC) грантом від Глобального екологічного фонду (ГЕФ). Додаткове грантове фінансування надали Європейський Союз та Японія.

“Наша співпраця з ЄБРР допомогла нам стати більш соціально відповідальними та дружніми до навколишнього середовища – не лише у нашому “зеленому” супермаркеті, а й у наших підходах до управління бізнесом, - підкреслює пан Дейко.  – Дуже важливо, що на додаток до фінансової підтримки ЄБРР надав комплексні консультації щодо інтеграції системи сталого управління об’єктами та ресурсами. Зокрема, у рамках цього партнерства ми отримали глобальний аналіз наших ланцюжків поставок і тепер можемо планувати, як зробити їх більш сталими”.

Наскільки “зеленим” є ваш місцевий супермаркет?

Напередодні Всесвітнього дня захисту прав споживачів, який відзначається 15 березня, ЄБРР провів декілька опитувань у соціальних медіа, в яких люди з різних країн світу мали оцінити екологічні стандарти своїх місцевих супермаркетів та свої звички як споживачів. Їм також була надана можливість запропонувати свої рекомендації щодо того, як зробити супермаркети більш “зеленими”.

Всесвітній день захисту прав споживачів – щорічна подія, метою якої є висвітлення сили споживачів та їхніх прав на справедливий, безпечний та сталий процес купівлі товарів. Темою цього року є боротьба із забрудненням довкілля пластиком.

62% наших респондентів повідомили, що їхні місцеві супермаркети не підтримують стале сільськогосподарське виробництво, а 54,8% вважають, що в їхніх супермаркетах використовується не надто багато пластикової упаковки.

66,2% відсотки відповіли, що використовують багаторазові сумки для походів за продуктами, тоді як пластикові пакети обрали лише 17.5%.

Серед порад респондентів про те, як ми можемо зробити наш візит до супермаркету екологічним були:

• Планування харчування; приходьте зі списоком покупок, щоб уникнути придбання непотрібних речей.

• Завжди беріть із собою власну багаторазову сумку.

• Приходьте пішки чи приїжджайте на велосипеді до супермаркету.

Скорочення обсягу відходів

Скорочення обсягу відходів шляхом придбання меншої кількості овочів та фруктів є однією з рекомендацій фоловерів ЄБРР для того, щоб зробити будь-який супермаркет більш “зеленим”. І це одна з найперших речей, які зробили у “Сільпо”.

На відміну від більшості конкурентів, “Сільпо Recycling” не пакує свіжі продукти, а продає їх на вагу для того, щоб зменшити відходи упаковки. Покупці також можуть використовувати власні багаторазові пакети і сумки. Крім цього, в супермаркеті використовуються лише біорозкладні та багаторазові пакети, а також інші речі з вторсировини – зокрема, візки для продуктів виготовлені з перероблених риболовних сіток і канатів.

Компанія також встановила пункт прийому вторсировини, на який клієнти можуть приносити такі матеріали, як папір, скло, пластик і метал та міняти їх на ваучери, які потім можна витратити в супермаркеті.

У “Сільпо” навіть перейшли від паперових цінників до чорнильного друку.

Цього року “Фоззі Груп” разом з ЄБРР та іншими міжнародними експертами попрацювала над аналізом своїх ланцюжків поставок. Головною метою цього аналізу було визначення можливостей для скорочення обсягу відходів.

“Крім того, що всі наші “зелені” рішення є вочевидь дружніми до довкілля, це також чудовий спосіб донести нашу позицію до людей та залучити їх до екологічного руху”, - говорить пан Дейко. Він наголошує на тому, що для супермаркетів дуже важливо вести власним прикладом і заохочувати споживачів до більш “зеленої” поведінки.

Використання ВДЕ та енергоефективних рішень

На даху “зеленого” “Сільпо” встановлено 664 сонячних панелей, які забезпечують електроенергію в пікові періоди. Зовнішнє освітлення супермаркету також живиться від автономних сонячних панелей, які за необхідності можуть доповнюватися акумуляторами.

На парковці біля супермаркету встановлено 6 зарядних станцій для електромобілів.

“Деякі з наших рішень не зовсім можна назвати високотехнологічними, але їх все одно можна вважати інноваційними, - пояснює пан Дейко. – Наприклад, ми встановили дах над парковкою для велосипедів. Це проста ідея, але такі парковки нечасто побачиш у повсякденному житті. Ми хочемо, щоб наші відвідувачі використовували екологічно чистий транспорт, а отже треба створити для цього найкращі умови”.

Компанія також використовує спеціальні дверцята на холодильному та нагрівальному обладнанні для зменшення втрат холоду і тепла та покращила теплоізоляцію будівлі.

*Опитування проводилися 12-14 березня через акаунти ЄБРР у соціальних мережах (Фейсбук, Інстаграм, Лінкдін і Твіттер). Загалом у них взяли участь більше 700 респондентів.