Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası

EBRD ve FT İstanbul'da Orta Asya Yatırım Forumu Düzenliyor

By Svitlana  Pyrkalo
@ebrdsvitlana

Share this page:
EBRD, FT hold Central Asia Investment Forum in Istanbul

English Translation

Hükümetler, yatırımcılar ve uzmanlar 18 Şubat 2016 tarihinde İpek Yolu'ndaki zorlukları ve fırsatları ele alacaklar.

18 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirilecek olan FT-EBRD Orta Asya Yatırım Forumu: Büyümeye Yönelik ilişkilerin Oluşturulması etkinliğinde Moğolistan dâhil olmak üzere Orta Asya'nın önde gelen yatırımcıları, bölgedeki politika belirleyicileri, ekonomistleri ve uzmanları bölgenin geleceğini ve yatırım imkânlarını ele almak üzere bir araya gelecekler.

Bölgedeki bu tür ilk etkinlik olan forum, EBRD'nin yerel partneri olan TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından desteklenmektedir. Forum İstanbul`da Ritz-Carlton otelinde gerçekleştirilecektir.

Söz konusu Forum, bölgede iş yapmaya yönelik uygulamaların, Orta Asya'nın uluslararası yatırımcılara sunduğu fırsatların ve faaliyet gösterirken bölgedeki karmaşık yapının üstesinden nasıl gelineceğinin ele alınacağı bir ortam yaratacaktır.

Forum EBRD Başkanı Sir Suma Chakrabarti tarafından açılacaktır. Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Moğolistan, Tacikistan ve Türkmenistan'dan oluşan beş katılımcı ülkenin önde gelen bakanları yeni yatırım fırsatlarını sunacaktır.

Çin'in "One Belt One Road" adıyla bilinen İpek Yolunun canlandırılması programı Çin İpek Yolu Fonu Başkan Yardımcısi Bn. Wang Dan tarafından gerçekleştirilecek sunumda açıklanacaktır. Coca-Cola İçecek İcra Kurulu Başkanı Sn. Burak Başarır tarafından yapılacak açılış konuşmasında Orta Asya'nın kurumsal görünümü ele alınacaktır.

Panel tartışmalarında çeşitlendirme programları, emtia süper döngüsünün sonu ve İpek Yolundaki altyapı yatırım fırsatları görüşülecektir.

Orta Asya bölgesiyle yakın kültürel, ekonomik ve ulaşım bağlantıları olması nedeniyle, bu tür ilk etkinliğin ilk ev sahibi olarak Türkiye seçilmiş olup, Türk şirketleri Orta Asya'da son 25 yıldır başarılı şekilde yatırım yapmaktadırlar.

Katılımcılar:

FT-EBRD Orta Asya Yatırım Forumuna katılım kaydı yapmak için lütfen buraya tıklayınız.

Basın:

Yatırım Forumunun hemen öncesinde, saat 12.30'da İstanbul Ritz Carlton otelinde, EBRD Başkanı Sir Suma Chakrabarti tarafından bir basın toplantısı gerçekleştirilecektir.

Basın toplantısı ve konferansa katılmak için lütfen buraya tıklayın.

Mülakat teklifleri için lütfen EBRD Basın Ofisi ile görüşünüz: Orta Asya için Svitlana Pyrkalo (Svitlana.Pyrkalo@ebrd.com), Türkiye için Olga Rosca (roscao@ebrd.com).

Share this page: