EBRD YDA Grubu’nun Türk Lirası tahvil ihracına katıldı

By Olga Rosca
@olgarosca

Share this page:

Altyapı Kamu Özel Sektör İşbirliği projelerinde önemli bir yatırımcıya destek için 40 milyon TL katılım
 
Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBRD), Türk YDA Grubu’na ait bir inşaat ve altyapı şirketi olan YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ihraç ettiği tahvile 40 milyon TL ile katıldı.
 
Borsa İstanbul’da kayıtlı 200 milyon TL’lik tahvil,YDA İnşaat’ın ihraç ettiği ilk 3 yıl vadeli tahvil olup aynı zamanda Türkiye’de orta ölçekte bir altyapı firması tarafından Türk Lirası cinsinden çıkarılan en uzun vadeli tahvil olma özelliğini de taşımaktadır.
 
Tahvil’den elde edilecek tutar,YDA İnşaat’ın Kamu Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) projelerini desteklemek için kullanılacaktır. Ankara’da yerleşik şirket, yol, havalimanı, köprü, konut, iş merkezi, otel, hastane, okul kompleksleri ve sanayi tesisleri inşaatları yapmakta ve aynı zamanda KÖİ kapsamında altyapı tesisleri geliştirme ve işletme alanlarında faaliyet göstermektedir.
 
İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı, Hüseyin Arslan 300 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşen yüksek yatırımcı iştahının önemini vurguladı.  Gelen bu talebe karşılık şirket, ihraç tutarını 150 milyon TL’den 200 milyon TL’ye arttırdı.
 
Hüseyin Arslan şunları söyledi: “EBRD’nin başarılı geçen üç yıl vadeli tahvil ihracımıza desteğini takdirle karşılıyoruz. Banka’nın katılımı, finansman kaynaklarımızı çeşitlendirmekle birlikte Türkiye’deki önemli altyapı projelerimiz için uzun vadede öz kaynak finansmanı sağlamamıza da katkıda bulunmaktadır. EBRD’nin desteği ile YDA İnşaat kurumsal yönetim politikalarını geliştirerek mali, sosyal ve çevresel risk yönetimini daha da ileri seviyelere taşıyacaktır.”
 
EBRD Ulaştırma Direktörü Sue Barrett şöyle dedi: “EBRD, Türkiye’de bankacılık sektörü dışında  yerel para cinsinden çıkarılan özel sektör tahvilini ilk defa alıyor. Bu işlemle,  sadece Türkiye’de önemli bir altyapı yatırım şirketini desteklemekle kalmıyoruz aynı zamanda yerel sermaye piyasalarının gelişmesine de yardım etmiş oluyoruz. Özellikle altyapı sektöründe olmak üzere diğer yerel şirketlerin de YDA İnşaat’ı örnek almalarını ve fon kaynaklarını çeşitlendirmek için yerel para tahvil piyasasına girmelerini umuyoruz.
 
EBRD Türkiye Direktörü Mike Davey’de şunları ekledi: “YDA İnşaat, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde havalimanı, yol ve hastane inşaatı yapmaktadır. Şirketin Türkiye halkına daha iyi bir altyapı getirme çalışmalarında destek olabilmekten memnuniyet duyuyoruz.”
 
Özel sektörün daha çok katılımı ile altyapı kalitesinin yükseltilmesi EBRD’nin Türkiye’deki önceliklerinden biridir. Banka, Türkiye’ye yatırımlarına 2009 yılında başlamış olup şu anda İstanbul, Ankara ve Gaziantep ofisleri aracılığı ile faaliyet göstermektedir. Bugüne kadar EBRD, altyapı, enerji, tarım-ticaret, sanayi ve finans alanlarında 130’dan fazla projeye neredeyse 4.5 milyar Euro yatırım yapmıştır. Sadece beş yıl içinde EBRD’nin Türkiye’deki portföyü, Bankanın yatırım yaptığı ülkeler arasında en büyüklerden biri haline gelmiştir.
 
Share this page: