ЄБРР і Секретаріат Енергетичного Співтовариства посилюють свою спільну екстрену підтримку енергетичного сектору України. Сторони домовилися про це у Меморандумі про порозуміння (МП), укладеному під час міжнародної донорської конференції «Солідарність з українським народом» у Парижі.
Одна з ключових цілей цього меморандуму, який закладає основу для співробітництва двох організацій, полягає у забезпеченні координації діяльності, пов’язаної з реагуванням на війну в Україні, передусім у відновленні енергетичної інфраструктури, яка зазнала значних пошкоджень через російські обстріли. Секретаріат Енергетичного Співтовариства разом з Європейською Комісією, Координаційним центром реагування на надзвичайні ситуації та українськими органами влади забезпечить доставку в Україну наданих безкоштовно і придбаних енергоносіїв та енергетичних товарів згідно з потребами країни.
ЄБРР також створить цифрову платформу під назвою «AidEnergy» у партнерстві з іншими донорами та міжнародними фінансовими організаціями (МФО). Ця платформа дозволить Міністерству енергетики України вести централізований перелік потреб енергетичного сектору, який охоплюватиме усі основні енергетичні компанії, та визначати донорів і одержувачів. Це допоможе оптимізувати процес комунікації, оскільки наразі ця робота ведеться вручну. Узгоджена співпраця передбачає допомогу не лише у задоволенні існуючих невідкладних потреб, а й також у визначенні майбутніх потреб і проактивній закупівлі відповідного обладнання.
Хоча меморандум переважно стосується надання невідкладної допомоги Україні, ЄБРР і Секретаріат Енергетичного Співтовариства мають намір також розширити співпрацю у підвищенні національної та регіональної енергетичної безпеки. З цією метою вони створять спільний механізм кризового реагування, що включатиме у себе інвестиції та допомогу у сфері формування політики у країнах, в яких вони ведуть діяльність.
Це співробітництво також допоможе у сприянні імплементації орієнтованого на вимоги ЄС законодавства про енергетичний ринок, зокрема Третього енергетичного пакету та пакету «Чиста енергія». ЄБРР і Енергетичне Співтовариство вже працюють над створенням прозорої та ліквідної енергетичної біржі, що є важливим кроком на шляху інтеграції до ринку ЄС.
Ще однією важливою складовою етапу відновлення в Україні буде покращення корпоративного управління на державних підприємствах. Це допоможе у залученні значних приватних іноземних інвестицій, які будуть необхідні для відновлення.
Загальна інформація
ЄБРР і Секретаріат Енергетичного Співтовариства вже давно і успішно співпрацюють як партнери у регіоні Західних Балкан. У 2012 році ЄБРР разом із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, Європейською Комісією, WBIF і двосторонніми донорами створили Регіональну програму енерегоефективності (REEP) з метою подолання бар’єрів, які існували на шляху до підвищення енергоефективності у цьому регіоні. Підписаний МП дає можливість розширити це співробітництво для надання допомоги у забезпеченні безперебійного надання життєво важливих енергетичних послуг в Україні цієї зими та в подальшому.
Посилення енергетичної безпеки України стало одним з ключових пріоритетів у діяльності ЄБРР під час війни, разом із підтримкою торговельного фінансування для забезпечення безперебійного руху найбільш необхідних товарів, продовольчою безпекою та життєво важливою інфраструктурою. ЄБРР пообіцяв інвестувати €3 млрд у 2022-2023 роках для подолання викликів, що постали перед українською економікою через російське вторгнення.
Секретаріат Енергетичного Співтовариства, офіс якого знаходиться у Відні, є органом Енергетичного Співтовариства, заснованого у 2006 році з метою об’єднання зусиль Європейського Союзу та сусідніх країн для створення інтегрованого загальноєвропейського енергетичного ринку. Повноваження і функції Секретаріату включають у себе моніторинг імплементації цього енергетичного ринку, підтримку інвестицій, інтеграцію кліматичних та енергетичних заходів, забезпечення сталого розвитку енергосистем та покращення екологічної ситуації в Україні та ще восьми країнах, що підписали Договір про заснування Енергетичного Співтовариства.
ЄБРР – багатосторонній банк, метою діяльності якого є підтримка процесу переходу до орієнтованої на відкритий ринок економіки та сприяння приватним і підприємницьким ініціативам у більш ніж 30 країнах операцій в Європі, Африці та Азії. Підтримка ефективного економічного управління є одним із стратегічних пріоритетів діяльності Банку.