EBRD

Basakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi için uzun vadeli EBRD finansmanı

By Olga Rosca
@olgarosca


Sağlık sektörünün önde gelen yatırımcısı ve operatörü Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş’nin finansal dayanıklılığını güçlendirmek için 40 milyon euro kredi

in english

  • Koronavirüs salgını sürecinde sağlık sektörünün dayanıklılığını güçlendirmek için 40 milyon euro kredi
  • Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin özel sektör yatırımcısını desteklemek için finansman
  • EBRD çalışmaları artık tamamen koronavirüs mücadelesine adanmıştır

Küresel koronavirüs salgını sırasında Türkiye'nin sağlık sektörünü daha da güçlendiren Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin özel sektör yatırımcısı olan Rönesans Holding grup şirketi Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş.’ye 30 milyon euro’su imza sırasında taahhüt edilecek, toplam 40 milyon euro uzun vadeli kredi sağlıyor.

1,6 milyar euro yatırım bedeline sahip hastane, İstanbul'un Başakşehir ilçesinde Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle inşa edildi.

Koronavirüs salgınına yanıt olarak yeni hastane kompleksinin bir kısmı, artan sayıdaki Covid-19 hastasını tedavi etmek için Nisan ayında açıldı. Şu anda tam olarak faaliyet gösteren 2.682 yatak kapasiteli hastane, Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alıyor.

Hastane, Rönesans Sağlık Yatırım’ın Japon Sojitz ortaklığı ile geliştirildi ve inşa edildi. Proje, bu yılın başlarında uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record) Küresel En İyi Projeler yarışmasının sağlık kategorisinde Üstün Başarı Ödülü'nü kazandı.

EBRD kredisi, Rönesans Sağlık Yatırım’ın KÖİ projesi için öz kaynak finansmanında kullanılmış kısa vadeli yerel banka kredilerinin yeniden finansmanında kullanılacak. Daha uzun vadeli finansmana erişim, önde gelen sağlık sektörü yatırımcısının ve işletmecisinin finansal dayanıklılığını güçlendirecektir.

EBRD ile işbirliğinin bir parçası olarak şirket, teknik pozisyonlarda kadınlar için istihdam fırsatlarını arttırmayı hedeflemektedir. Kadınların sağlık hizmetlerine erişimini iyileştirmek için ise hastane tesislerinde toplumsal cinsiyet yönünden incelemeler yapılması planlamaktadır.

Yeni finansman, koronavirüs salgınının etkisiyle mücadele eden yerel şirketlerin ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Bu doğrultuda 2020 yılında şimdiye kadar EBRD'nin Türkiye'deki yatırımları 1 milyar euro’yu aştı.

Türkiye'deki önde gelen kurumsal yatırımcılardan biri olan EBRD, 2009 yılından bu yana ülke ekonomisinin çeşitli sektörlerine yaklaşık 12 milyar euro değerinde yatırım yapmasının yanı sıra bu yatırımların neredeyse tamamı özel sektöre ayrıldı. EBRD’nin 6.7 milyar euro değerindeki Türkiye portföyü, Banka'nın yatırım yaptığı 38 ekonomi arasında en büyüğü.