EBRD

«Зелений» супермаркет в Україні

By Volker Ahlemeyer


in english

ЄБРР та ЄС підтримують інвестиції компанії «NOVUS» в енергоефективні технології

Споживачі в Україні помічають супермаркети «NOVUS» вже здалеку. Корпоративним кольором мережі є яскраво-зелений, і для цього є слушна причина.

«Це добре відображає культуру нашої компанії, оскільки ми багато піклуємося про довкілля, - говорить генеральний директор мережі «NOVUS» Марк Петкевич. - Ми намагаємося пропонувати нашим покупцям найкращі та найсвіжіші продукти, забезпечуючи водночас мінімізацію обсягу вуглецевих викидів».

Щодня близько 140 тисяч покупців обирають за своїми списками покупок їжу, напої та інші продукти у більш ніж 40 супермаркетах «NOVUS» по всій Україні. Мережа спеціалізується на місцевій продукції: на полицях можна знайти свіжу лохину, інші сезонні фрукти та традиційні хлібобулочні вироби, а у великому акваріумі – живих раків.

Менше енергії для збереження довкілля

«Для задоволення очікувань покупців сучасний супермаркет повинен мати численні холодильні та морозильні установки, промислові обігрівачі та кондиціонери, - пояснює пан Петкевич. – Для нас це складне завдання, але водночас і чудова можливість, оскільки інноваційне обладнання відкриває величезний потенціал у сфері енергозбереження та захисту довкілля».

Компанія «NOVUS» скористалася цією нагодою та інвестувала загалом €23 млн у необхідні зміни.

Кредит ЄБРР був наданий в рамках програми ЄБРР «Центр фінансування та передачі технологій для пом’якшення кліматичних змін (FINTECC), яка підтримується коштами Європейського Союзу та Глобального екологічного фонду. Банк надає компаніям фінансування для здійснення інвестицій в енерго-, водо- та матеріалоефективні технології, тоді як його партнери доповнюють ці кредити коштами на фінансове стимулювання, а також визначення найкращого обладнання і підходів.

Метою цієї діяльності є підтримка впровадження інноваційних технологій для пом’якшення впливу кліматичних змін та адаптації до них. Вона також має слугувати каталізатором у процесі передачі відповідних знань і технологій у різні сектори економіки та регіони.

Розвиток «зелених» і конкурентоспроможних компаній

Нове обладнання та вдосконалення логістичних систем вже дали значні результати у компанії «NOVUS». Світлодіодне освітлення споживає на 40% менше електроенергії, а нові холодильні та морозильні установки – на 10%.

У цілому мережа супермаркетів «NOVUS» наразі споживає на 20% менше енергії, ніж рітейлери в ЄС.

«NOVUS» належить литовським власникам, пояснює пан Петкевич. «Ми намагаємося впроваджувати в Україні найкращу практику європейських рітейлерів і навіть вдосконалювати її там, де це є можливим».

Україна має термінову потребу в «зелених» інвестиціях. Українські компанії все ще споживають втричі більше енергії, ніж компанії в ЄС. Внаслідок неефективного використання енергії, води та інших цінних ресурсів компанії несуть додаткові витрати, а також є менш конкурентоспроможними, ніж схожі компанії в інших країнах.

У випадку компанії «NOVUS» дана інвестиція є інвестицією в майбутнє, яка несе благо всім – планеті, компанії та економіці. Мережа супермаркетів «NOVUS» вже увійшла до першої десятки рітейлерів в Україні, що, у свою чергу, створило нові можливості для працевлаштування. Наразі в цій компанії в Україні працює понад 5 тис співробітників.

«Розбудова сталої, «зеленої» економіки є одним з найвищих пріоритетів нашої  діяльності в Україні, - зазначає заступник Голови офісу ЄБРР у м. Києві Леся Кузьменко. – Разом з нашими партнерами ми допомагаємо впроваджувати інноваційні енергоефективні технології багатьом компаніям – виробникам меблів, сільськогосподарським виробникам, рітейлерам тощо».

«ЄС співфінансує програму FINTECC, щоб допомогти українським компаніям модернізуватися та отримати доступ до сучасних технологій, що скорочують викиди парникових газів. Ми допомагаємо Україні та її економіці стати менш енергомісткою та більш дружньою до клімату”, - сказав керівник програм співробітництва Делегації ЄС в Україні Штефан Шльойнінг.

По всій Україні не лише клієнти мережі «NOVUS», а й також інші компанії та суспільство в цілому все краще усвідомлюють, що слід обирати зелений колір!