EBRD

İş Dünyasındaki Lider Kadınlar: Türkiye

By Başak  Demirdağ

Leading women in business: Turkey

#IWD19: Emine Çark, CEO of Turkey’s Ege PetroKimya 

in english

Emine Çark, Türkiye’de faaliyet gösteren Ege PetroKimya şirketinin Genel Müdürü’dür. 

Türkiye'de faaliyet gösteren Ege PetroKimya’nın CEO'su olan Emine Çark 2011 yılında kendi işini kurmaya karar verdiğinde bir kimya şirketinde çalışıyordu. İlk ofisi olarak kullandığı arabasının arka koltuğunda kurduğu şirketi hızla büyüdü. Şu anda 4.000 m²'lik fabrikasında 63’ten fazla kimyasal madde üretimi yapan şirket, müşterilerine doğrudan ulaşmak için kurduğu bölge ofisleri ve satış ekipleri ile ülke genelindeki müşterilerine satış yapıyor.

 “İşimi kurmak kolay olmadı. Tanıdığım hiç kimsenin bana inanmadığı zamanlarda bile kendime inanmak zorunda kaldım ve 8 aylık hamileyken bile gece gündüz çalıştım.”

Emine Çark’ın şirketi, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi’nde küçük bir şehir olan Çorum Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. Emine Hanım, EBRD’nin Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamında Türkiye İş Bankası’ndan aldığı kredi ile yeni ekipmanlar alma fırsatı buldu. Bu kredi; kimya sektörü gibi sermaye yoğun bir sektörde, Emine Hanım’ın şirketini verimli ve rekabetçi bir hale getirmesinde oldukça önemli oldu.

Ayrıca Emine Hanım, oldukça erkek egemen olan bu sektörde, çok sayıda sosyal engel ile de baş etmek zorunda kaldığına dikkat çekiyor.

 “Kadın girişimciler, özellikle finansmana erişim ve iş ağı oluşturma konularında birçok zorlukla yüzleşmek zorunda kalıyor. Şirketin itibarı, güvenilirliği ve sürekliliği, hayatta kalmak için anahtar. Kimya sektöründe müşteri sadakati her şeydir.”

Emine Hanım, Türkiye'nin tamamen ithalata bağımlı olduğu kimyasal bir ara ürüne büyük miktarda yatırım yapmayı planlıyor. Şu anda bu yatırım için finansman arayışı sürecinde. Genç girişimci, bu yatırım ile ülke halkı için önemli istihdam fırsatları yaratmayı ve Ege PetroKimya’nın tüm Türkiye’deki satış kanallarını iyileştirerek, nihayet küresel pazara açılmayı hedefliyor.

Ege PetroKimya Türkiye’de, EBRD’nin Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamında desteklenen KOBİ’lerden biridir. Söz konusu program, Türkiye'deki kadın işletmeleri, bugüne kadar 18.000'den fazla kadın girişimciye, finansman ve bilgi desteği sağlamıştır. Program, 2014-2017 yılları arasında, Avrupa Birliği, EBRD ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmiştir.

Bu, 2019 Dünya Kadınlar Günü kapsamında yayımlanan ve aynı zamanda iş dünyasındaki lider kadın ortaklarımızı kutlayan makalelerden biridir.