EBRD

Kadın Girişimci ve Yöneticiler Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı ile Gelişiyor

By Olga Rosca
@olgarosca

Share this page:

Nevin İl (resimdeki) Türkiye’nin güney doğusunda, Diyarbakır’da bir izolasyon malzemesi üretim şirketi yönetiyor.  Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamında aldığı danışmanlık desteği sayesinde şirketinin cirosunu iki katına çıkardı.

English Translation

6.500’den fazla kadın işletmesi finansman ya da danışmanlık desteklerinden faydalandı

Kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve desteklenmesi ekonomik büyüme için temel bir gerekliliktir. Bu konudaki kararlı çalışmalarının bir göstergesi olarak; Avrupa Birliği (AB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Cumhuriyeti ortaklaşa başlattıkları “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı” ile bugüne kadar 6.500 kadın girişimci ve yöneticiye destek verdi.

Kadın girişimciliğinin Türkiye ekonomisindeki rolünün güçlendirilmesi ve arttırılması amacıyla 2014 yılında başlatılan program; kadınlar tarafından yönetilen küçük ve orta ölçekli işletmelere büyümeleri için ihtiyaç duydukları desteği, katılımcı bankalar aracılığı ile sunulan krediler ve danışmanlık desteği, eğitim, mentorluk ve iş ağı geliştirme fırsatları ile birleştiriyor.

Program kapsamında EBRD tarafından katılımcı bankalar aracılığı ile kadın işletmelerine kredi fonu olarak aktarılmak üzere 300 milyon Avro tutarında fon ayırmıştır. Avrupa Birliği, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu; kredi imkanlarının iyileştirilmesi, küçük işletmelere danışmanlık hizmetleri verilmesi ve bankalara teknik destek amaçlarıyla programa toplam 38 milyon Avroluk destek sağlamaktadırlar.

Bugüne kadar, katılımcı bankalar Finansbank ve TEB aracılığı ile 5.000’in üzerinde kadın işletmesine 215 milyon TL civarında tutar kredi olarak kullandırıldı. Söz konusu kredilerin %70’i, üç büyük il İstanbul, Ankara ve İzmir dışında faaliyet gösteren kadın işletmelerinin finansman taleplerine cevap vermek üzere tahsis edildi.  Vakıfbank ve Türkiye İş Bankası da program kapsamında kredi kullandırımına yakın zamanda başlayacak.

Ayrıca program kapsamında verilen danışmanlık desteklerinden 33 ilde 130 kadın işletmesi faydalandı. Tamamlanan danışmanlık projeleri sonunda, işletmelerin %71’inin cirosunda ortalama %40 oranında bir artış görüldü.

Program, kadın girişimci ve yöneticilere yeni araçlar sunmaya devam ediyor. EBRD, kadın işletmelerinin performanslarını daha iyi anlayabilmeleri ve gelişim alanlarını saptayabilmelerini sağlayan İşletme Merceği uygulamasını 2015’in ikinci yarısında hayata geçirdi. İşletme Merceği, finans yönetiminden pazarlama ve satışa, insan kaynaklarından risk yönetimi ve operasyonlara kadar yedi temel alanda yöneltilen sorulara verilen yanıtları analiz ederek gelişim alanlarını saptayan, firmaya özel bir rapor oluşturuyor. İşletme Merceği’ne programın websitesi www.kadinisletme.com adresinden tamamen ücretsiz şekilde ulaşılabilir.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Programın başarısını Türkiye’deki iş kadınlarının azmine ve gücüne borçluyuz. Kadın işletmelerinin büyümesi ve kadın girişimciliğinin arttırılması için bu alanda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların ekonomiye yaptıkları muazzam katkıyı hatırlatarak daha fazlasını başarabilmeleri için onlara yeni fırsatlar sunmanın bizim misyonumuz olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.

Avrupa birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Hansjörg Haber: “Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada zorluklarla karşı karşıya kalan tüm kadınları hatırlamamız gereken bir gün. Ancak aynı zamanda kadınların daha fazla güçlendiğine, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için çabaların arttığına ve bu çabaların sağladığı pek çok olumlu örneğe de şahit oluyoruz. Bu bize ortaklarımız ile güçlerimizi birleştirerek daha fazlasını yapmak konusunda ilham veriyor. Avrupa Birliği’nin kadın girişimcilere ulaşarak onların işletmelerini geliştirmelerini ve daha başarılı olmalarını sağlamak amacıyla eş finansman sağladığı Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı buna somut bir örnektir. Kadın girişimcileri ve katılımcı bankaları bu programın sunduğu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmaya davet ediyorum.“ diye belirtti.

İŞKUR Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan: “Kurumumuzun faydalanıcısı olduğu Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı, finansal ve teknik iş geliştirme araçlarının birlikte sunulduğu yenilikçi ve bütüncül bir model olarak kadın işverenlerimizin güçlendirilmesini, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümelerinin desteklenmesini amaçlamaktadır. Program, aynı zamanda kadınların iş hayatında güçlendirilmesi adına İŞKUR’un gösterdiği kararlı duruşun bir kanıtıdır. Dünyamızın yarısını oluşturan kadınlarımızın fikri ve duygusal katkılarını karar mekanizmalarına ve işgücü piyasamıza hakkıyla katabildiğimiz zaman daha mutlu bir dünyaya erişeceğimize inanıyor, onları büyüme ve kalkınma sürecinin lokomotifi olarak görüyoruz ve bu vesileyle bizler de İŞKUR ailesi olarak tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.” dedi.

Türkiye, EBRD’nin kadın girişimci ve yöneticilere finansman ve danışmanlığı bir arada sunan bir Kadın İşletme Destek programı yürüttüğü ilk ülkedir. Benzer programlar Bankanın yatırım yaptığı 16 ülkede daha uygulanmaya başlamıştır.

Share this page: