EBRD

EBRD akaryakıt dağıtım firması Balpet’i destekliyor

By Olga Rosca
@olgarosca

Share this page:

Balpet hâlihazırda 360’ın üzerinde akaryakıt istasyonu işletiyor.

English Translation

Firma dağıtım ağına 30 civarında akaryakıt istasyonu ilave etmeyi planlıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türk akaryakıt dağıtım ve lojistik firması Balpet Petrol Ürünleri Taşımacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi 10 milyon Euro’ya varan bir finansman paketi ile destekleyecek.

EBRD kredisi Balpet’in 2016 ve 2017 içerisinde yapmayı planladığı 40.4 milyon TL (12.6 milyon Euro) tutarındaki yatırımların finansmanında kullanılacak. Kredinin 3.6 milyon Euro tutarındaki ilk dilimi taahhüt edilmiş durumda.

2003 yılında kurulan firma Türkiye’nin değişik yerlerinde 30 kadar yeni akaryakıt istasyonunu dağıtım ağına ilave etmeyi ve istasyonlarda yenileme yapmayı planlıyor. Bu istasyonlar mevcut büyük dağıtım markalarından Balpet’e devredilecek ve bayilik anlaşması kapsamında işletilecek.

Firma ayrıca dağıtım ağının kalitesini ve hizmet verimliliğini iyileştirmek için mevcut istasyonlarını da yenileyecek.

EBRD ayrıca Balpet’in çevre, sağlık ve güvenlik standartlarını ilerletmesine ve enerji verimliliğini arttırmasına yardımcı olacak.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet yaptığı açıklamada: “EBRD ilk defa Türkiye’de bir akaryakıt dağıtım firmasına yatırım yapmış olacak. Bu orta ölçekli firmayı desteklemek, rekabeti güçlendirmek ve gerek enerji verimliliği gerekse çevre, sağlık ve güvenlik uygulamaları konusunda çıtayı yükseltiyor olmak bizim için memnuniyet verici” şeklinde konuştu.

Balkan ailesinin sahibi olduğu Balpet’in işletim ağında, çoğunluğu üçüncü taraf bayiliği olan, 360’ın üzerinde akaryakıt istasyonu bulunuyor. Türkiye akaryakıt satış pazarında % 1.5 civarında bir paya sahip olan firma Pazar payını arttırmayı planlıyor.

Balpet Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Balkan açıklamasında “EBRD ile yapmış olduğumuz proje finansmanının Türkiye akaryakıt sektörü için bir ilk olması bizim için önemliydi. EBRD ile birlikte Kurumsal yapımızı her geçen gün daha da güçlendirerek pazardaki yerimizi daha da üst sıralara taşımayı arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

EBRD’nin Balpet’e desteği, Türk enerji sektöründeki zorlukların giderilmesine yönelik olarak EBRD tarafından yürütülen çalışmaların bir parçasını teşkil ediyor. Bu çalışmalar içerisinde, sıkı rekabet ortamında çalışan orta ölçekli işletmelerin genişlemesinin desteklenmesi de yer alıyor.

Türkiye’deki yatırımlarına 2009 yılında başlayan EBRD hâlihazırda İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerindeki ofisleri yoluyla faaliyetlerini yürütüyor.

EBRD şu ana kadar endüstriyel tarım, enerji, finans, sanayi ve altyapı alanlarında yürüttüğü 180’i aşkın proje ile Türkiye’ye 7 milyar Euro üzerinde yatırım yaptı. EBRD bu rakama ilaveten söz konusu girişimler için diğer finansman kaynaklarından da 16 milyar Euro kullandırılmasını sağladı.

Sadece 2015 yılı içerisinde 1.9 milyar Euro yatırım alan Türkiye, bu dönemde EBRD’nin en fazla finansman sağladığı ülke olmuştur.

Share this page: