Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın

EBRD, Türk süt ve süt ürünleri üreticisi Kay'a yatırım yapacak

By Olga Rosca
@olgarosca

Milk and dairy products - EBRD invests in Turkish dairy producer Kay

ingilizce çeviri

Verimliliği güçlendirmek ve çalışmaları desteklemek için 10 milyon €’luk kredi verilecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) Kay marka adıyla bilinen Türk süt ve süt ürünleri üreticisi olan Mar Tüketim Maddeleri İhracat İthalat San. ve Tic. AŞ'ye vereceği 10 milyon €’luk kredi; Türkiye'deki süt ve süt ürünleri sanayii için yeni bir fon desteği oluşturmaktadır.

EBRD'nin yatırımı ile şirket; üretim faaliyetlerini Kay'ın İstanbul ve İzmir'i bağlayan otoyol boyunca uzanan yem çiftliğinin yanında en son teknoloji ile inşa edilmiş olan bir fabrikaya taşıyacaktır. Böylece lojistik yönetimi ile enerji ve su kullanımı konusunda gelişmeler kaydedilecektir. Ayrıca Kay, yoğurt ve beyaz peynir ürünlerinde genişlemeyi destekleyici yeni ekipmanlar alabilecektir.

EBRD'nin bu yatırımı ayrıca; şirketin faaliyetlerini genişletmesi sırasında mevcut kredilerin vadesinin uzatılması amacıyla, mevcut kredileri de yeniden finanse etmekte kullanılacaktır.

Kay; 1950'li yıllarda Türkiye'nin batısında, Balıkesir'de Ayhan ailesi tarafından kurulmuştur ve satışlar açısından, günümüzde Türkiye'deki en iyi on süt ve süt ürünleri üreticisinden birisidir. Şirket ayrıca ülkenin önde gelen UHT keçi sütü üreticilerindendir; ürün kalitesini ve verimliliği arttırmak için yakın zamanda kendi keçi çiftliğini kurmuştur.

Kay'ın Genel Müdürü Ergün Ayhan; "EBRD'nin desteğiyle yeni tesisimizde ticari üretimi başlatabileceğiz. Ayrıca, civardaki keçi çiftliğimizden gelen taze keçi sütünü paketleyebileceğiz. Böylece tüm çiftçilerimiz ve dağıtımcılarımızla birlikte büyüyeceğiz," ifadelerini kullanmıştır.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet ise "Finansmanımızla Kay güçlenerek verimliliğini artırabilmiş bir piyasa oyuncusu haline gelecektir. Ayrıca finansmanla Türk süt ve süt ürünleri sektöründe rekabet desteklenecek ve şirketin tedarikçiler ve dağıtımcılarla olan bağları güçlenirken; tüketicilere sunulan ürünün kalitesi artacak," demiştir.

Kay gibi tarımsal işletmelere verimliliğin arttırılması ve faaliyetlerin desteklenmesi amacıyla sağlanan destek; EBRD'nin hem Türk şirketlerde, hem de ülke ekonomisinin genelinde rekabeti geliştirmeye yönelik çabalarının bir parçasıdır.

EBRD Türkiye'deki yatırımlarına 2009 yılında başlamıştır ve günümüzde İstanbul, Ankara ve Gaziantep'teki ofisleri aracılığıyla hizmet vermektedir. 2014 yılında ise Türkiye 1,4 milyar €'luk yeni yatırımlarla, EBRD'nin en çok yatırım yaptığı ülke halini almıştır.

EBRD; Türkiye'de altyapı, enerji, tarımsal işletmecilik, sanayi ve finans alanında 160'a yakın projeyle günümüze kadar 6 milyar €'dan fazla yatırım yapmıştır. Ayrıca bu girişimler için diğer sermaye kaynaklarından 12 milyar € harekete geçirmiştir.