EBRD

ЄБРР і партнери покращують прозорість в Україні

By Volker Ahlemeyer

Ukraine’s National Opera is just one institution where transparent procurement has taken centre stage

Ukraine’s National Opera is just one institution where transparent procurement has taken centre stage

in english 

Електронні закупівлі забезпечують відкриту конкуренцію та боротьбу з корупцією

Ремонт шкіл, трамвайні колії, їжа для лікарень, клінингові послуги для бібліотек та снігоприбиральна техніка для очищення доріг взимку – ось лише декілька прикладів з нескінченного переліку товарів і послуг, які закупаються від імені українського народу.

І коли у 2014 році український народ вийшов на вулиці, вимагаючи проведення реформ, одним з пріоритетних завдань були створити таку систему для закупівель цих товарів і послуг, яка заслуговувала б на довіру.

Ось чому ЄБРР разом з Transparency International, волонтерами, Європейським Союзом та іншими партнерами попрацював над розробкою електронної системи закупівель, яку назвали ProZorro. Цей проект підтримується Чехією, Словаччиною, Швецією та Мультидонорським фондом ЄБРР для стабілізації та сталого розвитку України (що фінансується Данією, Фінляндією, Францією, Німеччиною, Італією, Японією, Нідерландами, Норвегією, Польщею, Швецією, Швейцарією, Сполученим Королівством, Сполученими Штатами та Європейським Союзом, який є найбільшим донором).

Назва цієї системи говорить сама за себе: “ProZorro” – це українське слово “прозоро”.

Це електронна платформа, через яку компанії можуть подавати свої пропозиції. Разом із цим кожний може побачити, які компанії брали участь в тендерах.

«Це стало значним кроком у створенні більш прозорої системи в Україні, яка вже дала помітні результати для бізнесу та повсякденного життя громадян», - сказав Керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи і Кавказу Маттео Патроне.

Балетне взуття, салони поїздів, робочий одяг і багато чого ще …

Національна опера України – одна з організацій, де прозорі закупівлі відіграють дуже велику роль. Життя всередині оперного театру вирує: балерини пурхають у залі для тренувань, оперні співаки намагаються взяти найвищі ноти, танцівники вдягають нові костюми та поспішають на сцену.

«Національна опера закуповує матеріали для виготовлення костюмів, балетного взуття, музичні інструменти, поліграфію, клінингові та охоронні послуги», розповідає голова тендерного комітету Національної опери Євген Кундель.

Усі ці послуги опера закуповує через «ProZorro» з добрими результатами в тому, що стосується якості та економії коштів, додає він. Економія коштів вже сягнула 2,4 млн. грн.

Це також означає відкриття нових можливостей для компаній. Однією з таких компаній є «Текстиль-Контакт» – великий постачальник тканин. Ця компанія пропонує понад 30 тис. товарних позицій клієнтам, серед яких є як юридичні, так і фізичні особи, пояснює керівник тендерного відділу «Текстиль-Контакту» Віктор Кроф.

Одним з клієнтів компанії стала Національна опера, але завдяки «ProZorro» «Текстиль Контакт» зміг значно розширити свою діяльність в цілому, розповідає він. Зокрема, вона продає постільну білизну в лікарні, тканини для оформлення салонів поїздів, а також виготовлення одягу для робітників порту в Ізмаїлі, і це лише декілька з багатьох прикладів.

Нові можливості для бізнесу

До запуску «ProZorro» у 2015 р. у державних закупівлях брали участь лише близько 12 тис. компаній. З того часу ця кількість зросла до понад 150 тис. Значною більшістю з них є малі та середні підприємства, що вважаються рушійною силою динамічного розвитку економіки.

В кімнаті оперного театру, де зберігаються декорації, в оточенні яскравих костюмів, пластмасових списів та величезних штор пан Кундель розповідає про те, як система «ProZorro» допомогла розширити базу постачальників театру: «Зараз ми працюємо з місцевими підприємствами і компаніями, які раніше навіть не думали про те, що колись зможуть співпрацювати з Національною оперою».

Водночас він звертає увагу на ті покращення та користь, які «ProZorro» дала Україні в цілому: «Цей проект сприяв значному підвищенню прозорості системи державних закупівель».

«Ми продовжуємо реформу публічних закупок і рух в напрямку максимальної прозорості навіть у таких секторах, як оборона або охорона здоров’я. Вільний доступ до інформації у форматі відкритих даних OCDS допомагає завойовувати довіру бізнесу, збільшувати конкуренцію та підвищувати ефективність», - пояснює виконавчий директор «Transparency International» в Україні Андрій Боровик.

Дивіться онлайн наше відео [посилання] про те, як Національна опера України використовує «ProZorro» для закупівлі товарів і послуг.