EBRD

EBRD Kadın Yöneticili Metal İşleme Şirketine Destek Verdi

By Başak  Demirdağ


30 yaşındaki Işıl Yöndem Pelteci, 13.000 m2 lik alana sahip ve 160’dan fazla kişiyi istihdam eden EKO Endüstri firmasının yönetim kurulunda görev yapıyor. Firmanın müşterileri arasında Decathlon ve IKEA gibi uluslararası şirketler var.

English Translation

Işıl Yöndem Pelteci’nin ailesi 1999 yılında İzmir’de kurulan bir metal işleme tesisinin sahibi. Bu nedenle Işıl Hanım meslek olarak metalurji mühendisliğini severek tercih ediyor. Bu konuda eğitimini Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden birinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladıktan hemen sonra aile şirketinin yönetiminde aktif olarak görev almak üzere İzmir’e dönüyor.

Şu an yalnızca 30 yaşında olmasına karşın 13.000 m2 lik alana sahip ve 160’dan fazla kişiyi istihdam eden EKO Endüstri firmasının yönetim kurulunda görev yapıyor. Firmanın müşterileri arasında Decathlon ve IKEA gibi uluslararası şirketler var.

Türkiye’deki metalurji sektöründe, tıpkı üniversitedeki sınıfında olduğu gibi, sayılı kadın yöneticilerden biri olan Işıl Yöndem Pelteci; müşterilerle, özellikle kıdemli erkek yöneticilerle müzakere etmeyi oldukça zor bulsa da çok çalışmanın, kapsamlı bilginin ve etkin iletişimin kendisine yardımcı olduğunu düşünüyor.

Işıl Hanım uluslararası müşterilerle çalışmaktan oldukça keyif alıyor.  Firma 2004 yılında spor ekipmanları da üretmeye başlayarak ürün portföyünü genişlettikten sonra dünyanın en büyük spor ekipmanları perakendecilerinden biri olan Decathlon, 2005 yılında EKO Endüstri’yi Türkiye’deki tek spor ekipmanları üreticisi olarak seçti. Firma 2011 yılında da IKEA ile çalışmaya başladı.

Işıl Hanım “Müşterilerimizin artan beklentileri kusursuz olarak planlanmış ve düzenli bir üretim sürecini gerekli kıldı.” diye belirtiyor. “Bütün süreçleri detaylı şekilde gözden geçirmemiz, üretim kapasitesini arttırmamız, teslimat süremizi hızlandırmamız ve tüm süreçleri daha etkin hale getirmemiz gerekiyordu.”

Tam olarak bu noktada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD);  Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti ile ortaklaşa finanse ettiği Türkiye’de kadın girişimciliğini desteklemeyi amaçlayan “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı” ile devreye girdi.

Program kapsamında EBRD tarafından katılımcı bankalar aracılığı ile kadın işletmelerine kredi olarak aktarılmak üzere 300 milyon Avro tutarında fon ayırmıştır. Program finansman desteğini danışmanlık, eğitim, mentorluk ve iş ağı geliştirme fırsatları ile birleştirmektedir.

Avrupa Birliği, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu; kredi imkanlarının iyileştirilmesi, küçük işletmelere danışmanlık hizmetleri verilmesi ve bankalara teknik destek amaçlarıyla programa toplam 38 milyon Avroluk destek sağlamaktadırlar.

EBRD, EKO Endüstri’yi üretim yönetimi alanında uzmanlaşmış ve geniş bir KOBİ tecrübesine sahip yerel bir danışmanlık firması olan MBT Danışmanlık Ltd. Şti. ile bir araya getirdi.

Danışman EKO Endüstri’nin yalın üretim denen ve kaynak tüketen ancak katma değeri olmayan aktiviteleri azaltmaya ya da tamamen kaldırmaya yönelik kalıcı tedbirler alınmasını sağlayan üretim tekniğine geçmesini sağladı.

Işıl Hanım “EBRD bize Mercedes Benz gibi uluslararası firmalarla çalışmış, oldukça tecrübeli bir danışman sağladı.” diye belirtiyor ve ekliyor: “Danışmanlık desteği firmamız için çok faydalı oldu. Birçok alanda daha verimli olabileceğimizi gördük ve danışmanımızın önerileri sayesinde gerekli değişiklikleri uygulamak için yönetim kurulumuzda karar almayı başardık.”

Yalın üretim sisteminin uygulanmaya başlamasından sonra çalışan verimliliği artarken şirketin üretim hacmi de iki katına çıktı. Bu ilerleme sayesinde şirket şu anda Decathlon ile önümüzdeki 15 yılın üretim ve tedarik planlarına dahil edilmesini sağlayacak bir iş birliği üzerine müzakerelerde bulunuyor.

EKO Endüstri, 2014 yılında faaliyetlerine başlayan Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamındaki danışmanlık desteklerinden bugüne dek faydalanan 130 kadın işletmesinden biri. Tamamlanan danışmanlık projeleri sonunda, işletmelerin %71’i cirosunda ortalama %40 oranında bir artış gördüğünü belirtiyor.

Bugüne kadar Türkiye genelinde toplam 6.500 kadın girişimci ve yönetici programın sunduğu finansman, danışmanlık, eğitim, mentorluk ve iş ağı kurma fırsatlarından yararlandı. Katılımcı bankalar Finansbank ve TEB aracılığı ile 5.000’in üzerinde kadın işletmesine 215 milyon TL civarında tutar kredi olarak kullandırıldı. Söz konusu kredilerin %70’i, üç büyük il İstanbul, Ankara ve İzmir dışında faaliyet gösteren kadın işletmelerinin finansman taleplerine cevap vermek üzere tahsis edildi. 

Vakıfbank ve Türkiye İş Bankası da program kapsamında kredi kullandırımına yakın zamanda başlayacak.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet Türkiye’deki iş kadınlarının azmine ve gücüne vurgu yaparak: “Programın başarısını destek verdiğimiz kadın girişimcilerin başarısına bağlıyoruz. Kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve kadın işletmelerinin büyüyerek Türkiye ekonomisine ve toplumuna katkısının arttırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların ekonomiye yaptıkları muazzam katkıyı hatırlatarak daha fazlasını başarabilmeleri için onlara yeni fırsatlar sunmanın misyonumuz olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.